Asteriornis

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski

Asteriornis (asterornis)
Masa ok. 390 g
Dieta ? roślinożerny
Miejsce Belgia - Eben-Emael

(formacja Maastricht)

Czas
252 201 145
66

66,8-66,7 Ma
późna kreda (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Avialae

Pygostylia

Ornithothoraces

Ornithuromorpha

Ornithurae

Neornithes

Neognathae

Pangalloanserae

Asteriornis Life Restoration.png
Rekonstrukcja przyżyciowa Asteriornis. Autor: BipedalSarcopterygian201.3 [2]

Wstęp

Asteriornis to ptak żyjący u schyłku ery mezozoicznej na terenie dzisiejszej Belgii. Jest to obecnie najstarszy znany przedstawiciel kladu Neornithes obejmującego wszystkie współczesne ptaki.

Materiał kopalny

Rekonstrukcja czaszki Asteriornis. Autor: Hemiauchenia [1]

Asteriornis jest znany z jednego niekompletnego szkieletu (NHMM 2013 008) obejmującego prawie kompletną czaszkę oraz niekompletne k. udowe, obydwa tibiotarsus, tarsometatarsus i k. promieniową znajdujące się w czterech blokach skalnych.

Budowa

Cechy wyróżniające Asteriornis dotyczą głównie budowy czaszki. Jego dziób był bardzo podobny do tych u dzisiejszych ptaków grzebiących. Miał on lekko wygiętą końcówkę oraz delikatną budowę - brak skostniałych połączeń pomiędzy poszczególnymi częściami dzioba. Końcówka dzioba nie była również zahaczona, co różniło go od większości przedstawicieli Galloanserae. Kości kończyn tylnych są wydłużone i smukłe, podobne w proporcjach i strukturze do tych u dzisiejszych ptaków prowadzących naziemny tryb życia.

Systematyka

Asteriornis bez wątpienia jest przedstawicielem kladu Neornithes obejmującego wszystkie współczesne ptaki. W analizach filogenetycznych w zależności od metody plasował się jako bliski krewny ostatniego wspólnego przodka dla Galliformes (klad zawierający kury oraz ich najbliżsi krewni) lub Anseriformes (klad zawierający kaczki oraz ich najbliżsi krewni).

Etymologia

Nazwa rodzajowa Asteriornis nawiązuje do greckiej tytanki Asteria oraz zawiera słowo ornis znaczące "ptak". Epitet gatunkowy maastrichtensis odnosi się do miejsca odnalezienia skamieniałości, którym była formacja Maastricht będąca jednocześnie nazwą ostatniego wieku kredy.

Spis gatunków

Asteriornis Field, Benito, Chen, Jagt i Ksepka, 2020
A. maastrichtensis Field, Benito, Chen, Jagt i Ksepka, 2020

Bibliografia

Field, D. J., Benito, J., Chen, A., Jagt, J. W., & Ksepka, D. T. (2020). "Late Cretaceous neornithine from Europe illuminates the origins of crown birds". Nature, 579 (7799), 397-401. doi:10.1038/s41586-020-2096-0