Ceratosuchops

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński Maciej Ziegler


Ceratosuchops (ceratozuchops)
Długość: ok. 8 m
Masa:
Miejsce występowania: Wielka Brytania – wyspa Wight

(formacja Wessex)

Czas występowania ok. 129–125 Ma

wczesna kreda (barrem)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Spinosauridae

Baryonychinae

Ceratosuchopsini

Suchomimus tenerensis by alexanderlovegrove-d91o0j9.jpg

Rekonstrukcja pary Suchomimus. Ceratosuchops zapewne był podobny.

Autor: Alexanderlovegrove.

Wstęp

Ceratosuchops to rodzaj słabo poznanego spinozauryda z kladu Baryonychinae. Żył on we wczesnej kredzie na terenie obecnej Wielkiej Brytanii.

Etymologia

Nazwa Ceratosuchops pochodzi od greckiego słowa kératos, czyli "róg" (jest to nawiązanie do różka na kości zaoczodołowej) oraz soukhos („krokodyl”). Epitet gatunkowy 'można tłumaczyć jako „piekielna czapla”, co odnosi się do przypuszczalnego trybu życia tego zwierzęcia (zob. Spinosauridae#Paleobiologia).

Materiał kopalny

Holotyp składa się z kilku fragmentów czaszki i został ujęty pod trzema numerami katalogowymi: IWCMS 2014.95.5 (główna część kości przedszczękowych), IWCMS 2021.30 (tylna część kości przedszczękowej) oraz IWCMS 2014.95.1-3 (prawie kompletna ale rozczłonkowana puszka mózgowa).

Materiał przypisany to okaz IWCMS 2014.95.4 (prawa kość zaoczodołowa).

Budowa i filogeneza

Ceratosuchops był raczej średniej wielkości spinozaurydem. Znamy w zasadzie tylko kilka kości jego czaszki, na ich podstawie można jednak wnioskować, że mierzył on ok. 8 m długości. Mimo skąpego materiału kopalnego, naukowcom udało się wskazać liczne cechy, pozwalające na odróżnienie Ceratosuchops od innych spinozaurydów. Jego najbliżsi znani krewniacy to Riparovenator, pochodzący z tej samej formacji skalnej oraz afrykański Suchomimus. Razem z nimi tworzył on klad Ceratosuchopsini. Co ciekawe, żyjący również w Anglii Baryonyx był już dalszym krewnym ceratozuchopsa.

Spis gatunków

Ceratosuchops Barker, Hone, Naish, Cau, Lockwood, Foster, Clarkin, Schneider i Gostling, 2021
C. inferodios Barker, Hone, Naish, Cau, Lockwood, Foster, Clarkin, Schneider i Gostling, 2021

Bibliografia

Barker, C.T., Hone, D.W.E., Naish, D., Cau, A., Lockwood, J.A.F., Foster, B., Clarkin, C.E., Schneider, P., Gostling, N.J. (2021). "New spinosaurids from the Wessex Formation (Early Cretaceous, UK) and the European origins of Spinosauridae". Scientific Reports 11, 19340. doi:10.1038/s41598-021-97870-8.