Hippodraco

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Hippodraco
Długość 4,5 m (młody?)
Dieta roślinożerny
Miejsce USA, Utah

formacja Cedar Mountain, górne warstwy ogniwa Yellow Cat

Czas
252 201 145
66

wczesna kreda (późny barrem – wczesny apt) ok. 124 Ma

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Styracosterna

Hippodraco restoration.png
Rekonstrukcja. Autor: Lukas Panzarin.

.


Wstęp

Hippodraco to rodzaj roślinożernego dinozaura, który żył we wczesnejkredzie na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Był to nieduży, lekko zbudowany ornitopod. Został on opisany w 2010 r. przez zespół paleontologów pod kierunkiem Andrew McDonalda.

Etymologia

Nazwa Hippodraco pochodzi od greckiego słowa hippos („koń”) oraz łacińskiego draco („smok”), w nawiązaniu do kształtu czaszki tego zwierzęcia, przypominającego głowę konia. Epitet gatunkowy scutedens wywodzi się od łacińskiego scutum (nazwa podłużnej tarczy) oraz dens („ząb”), w odniesieniu do kształtu jego zębów.

Materiał kopalny

Holotyp (UMNH VP 20208) to niemal kompletna czaszka i niekompletny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący kilka kręgów oraz kilka kości obręczy barkowej i kończyn (zob. rys. obok).

Być może do Hippodraco należy też bardzo niekompletny okaz dużego iguanodona UMNH VP 20207 (fragment kości piszczelowej i dziewięć kręgów ogonowych). Żadna z kości nie pokrywa się z holotypem Hippodraco, nie można więc potwierdzić, czy chodzi o to samo zwierzę.

Sylwetka Hippodraco z zaznaczeniem znanych elementów. Źródło: McDinald I in., 2010. [1].

Budowa

Hippodraco był stosunkowo niedużym i lekko zbudowanym zwierzęciem. Czaszka była długa i niska, a duże oczodoły wskazują, że mogła należeć do młodego osobnika. Nie wiadomo więc, jakie rozmiary mógłby osiągnąć w pełni wyrośnięty okaz. Jedyna rozpoznana autapomorfia Hippodraco dotyczy uzębienia żuchwy. Ponadto od reszty iguanodonów (z wyjątkiem Theiophytalia, która mogła być jego najbliższym krewniakiem) odróżnia go kombinacja dwóch cech budowy czaszki.

Spis gatunków

Hippodraco McDonald, Kirkland, DeBlieux, Madsen, Cavin, Milner i Panzarin, 2010
H. scutodens McDonald, Kirkland, DeBlieux, Madsen, Cavin, Milner i Panzarin, 2010

Bibliografia

McDonald, A.T., Kirkland, J.I., DeBlieux, D.D., Madsen, S.K., Cavin, J., Milner, A.R.C., Panzarin, L. (2010). „New basal iguanodonts from the Cedar Mountain Formation of Utah and the evolution of thumb-spiked dinosaurs”. PLoS ONE. 5(11): e14075. DOI: 10.1371/journal.pone.0014075