Morrosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Dawid Mazurek
Korekta: Kamil Kamiński


Morrosaurus (morrozaur)
Dieta roślinożerny
Miejsce Antarktyda

wyspa Jamesa Rossa (formacja Snow Hill Island)

Czas
252 201 145
66

ok. 70-66 Ma
późna kreda (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Elasmaria

Anabisetia saldiviai copia.jpg
Rekonstrukcja Anabisetia. Morrosaurus był zapewne podobny. Autor: Karkemish. [1].


Wstęp

Morrosaurus to rodzaj ornitopoda z grupy Elasmaria, żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Antarktyki. Został nazwany w 2016 r. przez grupę argentyńskich badaczy.

Etymologia

Nazwa rodzajowa odnosi się do stanowiska "El Morro", skąd pochodzi holotyp. Epitet gatunkowy jedynego znanego gatunku, Morrosaurus antarcticus, nawiązuje do Antarktyki.

Materiał kopalny

Holotyp i jedyny znany materiał to niekompletna, prawa tylna kończyna (MACN Pv 19777). Wszystkie kości należą do jednego osobnika: bliższe i dalsze końce kości udowej i kości piszczelowej, fragmenty trzech kości śródstopia i jednego paliczka. Okaz został znaleziony na stanowisku "El Morro" na Wyspie Jamesa Rossa (Antarktyka), w osadach formacji Snow Hill Island, datowanych na mastrycht.

Filogeneza i paleobiologia

Morrosaurus został zaklasyfikowany do kladu Elasmaria, ornitopodów znanych z kontynentów południowych, cechujących się przystosowaniami do biegu. Analiza histologiczna holotypu potwierdziła, że w momencie śmierci było to zwierzę dojrzałe płciowo, ale nadal rosnące. Schemat wzrostu był podobny jak u innych Elasmaria, ale odmienny od tego u ceratopsów i hadrozaurydów z półkuli północnej, co może sugerować preadaptację gondwańskich ornitopodów do życia w środowisku o większych wahaniach temperatury.

Z osadów tej samej formacji znane są też szczątki innego przedstawiciela Elasmaria - z rodzaju Trinisaura, a także nodozaura Antarctopelta i teropoda Imperobator.

Spis gatunków

Morrosaurus Rozadilla, Agnolin, Novas, Aranciaga Rolando, Motta, Lirio i Isasi, 2016
M. antarcticus Rozadilla, Agnolin, Novas, Aranciaga Rolando, Motta, Lirio i Isasi, 2016

Bibliografia

Garcia-Marsà, J.A., Cerronia, M.A., Rozadilla, S., Cerda, I.A., Reguero, M.A., Coria, R.A. & Novas, F.E. (w druku) Biological implications of the bone microstructure of the Antarctic ornithopods Trinisaura and Morrosaurus (Dinosauria, Ornithischia). Cretaceous Research.

Rozadilla, S., Agnolin, F.L., Novas, F.E., Aranciaga Rolando, A.M., Motta, M.J., Lirio, J.M. & Isasi, M.P. 2016. A new ornithopod (Dinosauria, Ornithischia) from the Upper Cretaceous of Antarctica and its palaeobiogeographical implications. Cretaceous Research 57: 311–324.