Papiliovenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Papiliovenator
Dieta mięsożerny
Miejsce Chiny – Mongolia Wewnętrzna

(formacja Wulansuhai)

Czas
252 201 145
66

ok. 84-72 Ma
późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Troodontidae

Almas.png
Rekonstrukcja Almas. Papiliovenator był zapewne podobny. Autor: Tom Parker.

Wstęp

Papiliovenator to rodzaj niedużego teropoda z rodziny Troodontidae, żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii Wewnętrznej w Chinach. Biorąc pod uwagę okres występowania, był on dość prymitywnym przedstawicielem swojej rodziny.

Etymologia

Nazwa Papiliovenator pochodzi od łacińskich słów papilio („motyl”) oraz venator („myśliwy”, „łowca”). Odnosi się ona do kształtu łuków nerwowych przednich kręgów grzbietowych tego zwierzęcia.

Materiał kopalny

Holotyp (BNMNH-PV030) to niemal kompletna czaszka i fragmentaryczny, częściowo artykułowany szkielet pozaczaszkowy. Był to osobnik prawie dorosły (ang. subadult), który znajdował się jeszcze w fazie aktywnego wzrostu.

Budowa

Papiliovenator, jak przystało na troodontyda, był niewielkim i lekko zbudowanym, dwunożnym drapieżnikiem. Charakteryzował się stosunkowo krótkim pyskiem. Od innych przedstawicieli swojej rodziny różnił się kilkoma cechami budowy żuchwy oraz wspomnianymi łukami nerwowymi przednich kręgów grzbietowych, które w widoku grzbietowym miały kształt przypominający motyla.

Spis gatunków

Papiliovenator Pei, Qin, Wen, Zhao, Wang, Liu, Guo, Liu, Ye, Wang, Yin, Dai i Xu, 2021
P. neimengguensis Pei, Qin, Wen, Zhao, Wang, Liu, Guo, Liu, Ye, Wang, Yin, Dai i Xu, 2021

Bibliografia

Pei, R., Qin, Y., Wen, A., Zhao, Q., Wang, Z., Liu, Z., Guo, W., Liu, P., Ye, W., Wang, L., Yin, Z., Dai, R. & Xu, X. (2021). "A New Troodontid from the Upper Cretaceous Gobi Basin of Inner Mongolia, China". Cretaceous Research. W druku: Article 105052. doi:10.1016/j.cretres.2021.105052.