Sibirotitan

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Marcin Szermański
Korekta: Mateusz Tałanda


Sibirotitan (sybirotytan)
Miejsce Rosja

prowincja Kemerovo
(formacja Ilek)

Czas
252 201 145
66

ok. 129,5 - 125 Ma
wczesna kreda (barrem?)

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Wintonotitan.png
Rekonstrukcja wintonotytana. Sybirotytan mógł wyglądać podobnie.
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Sibirotitan astrosacralis to gatunek kredowego zauropoda z grupy Somphospondyli. Znany światu już od 2008 roku, ale doczekał się naukowego "ochrzczenia" dopiero w 2018 roku (w druku od końca 2017). Mimo to nieoficjalnie nazwa rodzajowa "Siberotitan" funkcjonowała w internecie od marca 2015.

Sibirotitan jest dopiero drugim znanym rosyjskim zauropodem (po Tengrisaurus) i jednocześnie jednym z najstarszych tytanozauryformów z Azji.

Lokalizacja i wiek

Skamieniałości tego długoszyjego dinozaura odnaleziono na terenie prowincji Kemerovo na zachodzie Syberii (Rosja). Lokalizacja Shestakovo 1 należy do pokładów formacji Ilek, datowanej na wczesną kredę (prawdopodobnie barrem). Pierwsze szczątki Siberotitan zostały odnalezione na stanowisku Shestakovo 1 już w 2008 roku.

Materiał kopalny

Sybirotytan znany jest z elementów kręgosłupa - kręgów szyjnych, kości krzyżowej i biodrowej oraz elementów stopy. Do taksonu przypisano ponadto dziewięć zębów, które zostały odnalezione w tej samej lokalizacji (Shestakovo 1).

Etymologia

Nazwa rodzajowa Sibirotitan znaczy "tytan z Syberii". Z kolei epitet gatunkowy astrosacralis odnosi się do morfologii żeber krzyżowych, które promieniście się rozchodzą na podobieństwo do gwiazdy.

Spis gatunków

Sibirotitan Averianov, Ivantsov, Skutschas, Faingertz i Leshchinskiy, 2018
S. astrosacralis Averianov, Ivantsov, Skutschas, Faingertz i Leshchinskiy, 2018

Bibliografia

Averianov, A., Ivanstov, S., Skutschas, P., Faingertz, A. & Leschinskiy, S. (2018) "A new sauropod dinosaur from the Lower Cretaceous Ilek Formation, Western Siberia, Russia". Geobios, w druku. doi:10.1016/J.GEOBIOS.2017.12.004

http://siberiantimes.com/science/casestudy/news/n0167-hello-to-the-sibirosaurus-new-dinosaur-discovered-by-university-scientists/