Spicomellus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Spicomellus (spikomelus)
Dieta roślinożerny
Miejsce Maroko

(formacja El Mers III)

Czas
252 201 145
66

ok. 168,3-163,5Ma
środkowa jura (późny baton - kelowej)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria


Wstęp

Spicomellus to rodzaj roślinożernego dinozaura z grupy Ankylosauria, żyjącego w środkowej jurze na obszarach dzisiejszego Maroko. Odznaczał się on nietypowym opancerzeniem, niepodobnym do innych ankylozaurów. Spicomellus został nazwany i opisany w 2021 r. przez Susannah Maidment i współpracowników. Jest to najstarszy (geologicznie) znany ankylozaur.

Etymologia

Nazwa Spicomellus pochodzi od łacińskich słów spicus („kolec”) oraz mellus („kolczasta obroża”). Nawiązuje ona do pancerza tego dinozaura. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie mieszkańca Afryki.

Materiał kopalny i budowa

Holotyp (NHMUKPV R37412) to częściowe żebro zrośnięte z czterema kolcami. Owe kolce są połączone z osteodermami podobnymi do pręcików, które z kolei łączą się z zewnętrzną powierzchnią żebra. Taka budowa wskazuje, że kolce za życia zwierzęcia musiały sterczeć z jego tułowia na boki. Jest to niezwykłą konstrukcja, nieznana u żadnego innego kręgowca. Prawdopodobnie zapewniała ona lepszą ochronę przed atakiem drapieżnika niż pojedyncze kolce.

Spis gatunków

Spicomellus Maidment, Strachan, Ourhache, Sheyer, Brown, Fernandez, Johanson, Raven i Barrett, 2021
S. afer Maidment, Strachan, Ourhache, Sheyer, Brown, Fernandez, Johanson, Raven i Barrett, 2021

Bibliografia

Maidment, Susannah C. R.; Strachan, Sarah J.; Ouarhache, Driss; Scheyer, Torsten M.; Brown, Emily E.; Fernandez, Vincent; Johanson, Zerina; Raven, Thomas J.; Barrett, Paul M. (2021). "Bizarre dermal armour suggests the first African ankylosaur". Nature Ecology & Evolution: 1–6. doi:10.1038/s41559-021-01553-6.