Ultrasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Dawid Mika Maciej Ziegler


Ultrasaurus (ultrazaur)
Długość: ok. 20 m (??)
Masa: ? t
Miejsce występowania: Korea Południowa - Kyongsang Pukdo

(formacja Dogyedong)

Czas występowania 125-108,8 Ma

wczesna kreda (apt - wczesny alb)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda - incertae sedis

Wstęp

Ultrasaurus to wątpliwy rodzaj zauropoda z terenów dzisiejszej Korei Południowej. Żył w towarzystwie znanych z tej samej formacji nieopisanego teropoda i bazalnego ornitopoda ("hypsilofodonta"). Kim początkowo błędnie oszacował rozmiary swojego ultrazaura na ok. 25 m długości, w wyniku pomylenia kości ramiennej (humerus) z krótszą kością udową.

Materiał kopalny i ważność taksonu

Na szczątki "właściwego", tj. azjatyckiego ultrazaura składają się kręgi i niekompletna kość ramienna odkryte w datowanych na wczesną kredę (apt - wczesny alb) w osadach formacji Dogyedong.

Fragmentaryczność materiału kopalnego nie pozwala ustalić dokładniej pozycji systematycznej tego dinozaura, który z powodu braku cech diagnostycznych jest uważany za nomen dubium czyli rodzaj wątpliwy.

Historia taksonu

W 1983 r. Haang Mook Kim opisał nowego południowokoreańskiego zauropoda, którego nazwał Ultrasaurus tabriensis. W 1985 roku tej samej nazwy rodzajowej (Ultrasaurus) użył Jensen. Jednak z racji jednej z zasad ICZN mówiącej, że priorytet ma nazwa starsza, Olshevsky w 1991 r. zmienił nazwę rzekomego północnoamerykańskiego giganta (który później okazał się chimerą) na Ultrasauros (obecnie Supersaurus).

Etymologia

Nazwa Ultrasaurus ("ogromny/olbrzymi jaszczur") odnosiła się do jego rzekomego pokrewieństwa z jeszcze nieopisanym, północnoamerykańskim zauropodem, dla którego Jensen 2 lata później ukuł również nazwę Ultrasaurus.

Spis gatunków

Ultrasaurus Kim, 1983 nomen dubium
U. tabriensis Kim, 1983 nomen dubium

Bibliografia

Upchurch P., Barrett P. M., Dodson P. (2004) Sauropoda [w]: David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): The Dinosauria. Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press