Abitusavis

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 08:36, 14 cze 2024 autorstwa Taurovenator (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski


Abitusavis (abitusawis)
Dieta rybożerny
Miejsce Chiny - Mongolia Wewnętrzna

(formacja Yixian)

Czas
252 201 145
66

ok. 125,76-124,1 Ma [1]
wczesna kreda (barrem)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Avialae

Pygostylia

Ornithothoraces

Euornithes

Ornithuromorpha

Yanornithidae

Y martini.png
Rekonstrukcja przyżyciowa Yanornis. Abitusavis wyglądał podobnie. Autor: Entelognathus [1]

Wstęp

Abitusavis to ptak blisko spokrewniony z Similiyanornis oraz Yanornis żyjący we wczesniej kredzie na terenie dzisiejszych Chin.

Materiał kopalny

Holotyp (IVPP V14606) to niemalże kompletny szkielet.

Materiał przypisany (IVPP V13259) to niemalże kompletny szkielet z ostatnim posiłkiem w brzuchu, którym była ryba. Okaz ten pierwotnie był przypisany do Yanornis.

Budowa

Abitusavis to duży przedstawiciel Yanornithidae różniący się od swoich kuzynów budową kości kruczej, mostka oraz tarsometatarsus. Podobnie jak Similiyanornis oraz Yanornis opisywany ptak miał szczęki wyposażone w zęby, jednakże pierwszy z kości zębowej nie był przerośnięty. Kręgi szyjne miały niewielkie otwory pneumatyczne. W odróżnieniu od większości wczesnych przedstawicieli Ornithuromorpha, synsacrum Abitusavis składało się z 8 kręgów. Kość krucza była smuklejsza niż u jego kuzynów, zaś widełki miały kształt litery U. Proksymalny (bliższy) brzeg kości ramiennej był wypukły. Grzebień naramienno-piersiowy mierzył ponad 1/3 długości trzonu wcześniej wymienionej kości. Kość promieniowa była krótsza niż kość łokciowa. Stosunek długości kości udowej do kości piszczelowo-stępowej wynosił 0,77 (u okazy przypisanego 0,78). Wartość ta jest pośrednia między Yanornis (0,68), a Similiyanornis (0,85). Tarsometatarsus było całkowicie zrośnięte.

Synonim Yanornis?

Mimo iż autorzy opisu uznali Abitusavis na odrębny takson od Yanornis, to Michael Mortimer (online) ma do tego wątpliwości. Badacz ten uważa, że większość cech diagnostycznych podanych przez Wanga i współpracowników (2020) jest błędna. Zauważył, że dwie z nich (dotyczące się kości kruczej oraz synsacrum) nie występują u Similiyanornis, jednakże są wspólne z Yanornis. Na postawie zmienności wewnątrzgatunkowej innych mezozoicznych ptaków Mortimer sądzi, że cechy diagnostyczne podane przez autorów publikacji są niewystarczające do uznania opisywanego ptaka za ważny rodzaj, dlatego uznał Abitusavis za młodszy synonim Yanornis.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Abitusavis to połączenie łacińskich słów abitus (odlot) i avis (ptak). Epitet gatunkowy lii honoruje nieżyjącego preparatora skamieniałości Yutonga Li, pracownika IVPP za preparacje wielu ważnych skamieniałości dinozaurów oraz ptaków.

Spis gatunków

Abitusavis Wang, Li, Liu i Zhou, 2020 ? = Yanornis
A. lii Wang, Li, Liu i Zhou, 2020 ? = Yanornis martini

Bibliografia

Mortimer, M. (online) [2]

Wang, M., Li, Z., Liu, Q., & Zhou, Z. (2020). "Two new Early Cretaceous ornithuromorph birds provide insights into the taxonomy and divergence of Yanornithidae (Aves: Ornithothoraces)". Journal of Systematic Palaeontology, 18(21), 1805-1827. doi:10.1080/14772019.2020.1836050

  1. Zhong, Y., Huyskens, M. H., Yin, Q. Z., Wang, Y., Ma, Q., & Xu, Y. G. (2021). "High-precision geochronological constraints on the duration of ‘Dinosaur Pompeii’and the Yixian Formation". National Science Review, 8(6), nwab063. doi:10.1093/nsr/nwab063