Equijubus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Sebastian Oziemski Maciej Ziegler | Dawid Mazurek [[Tomasz Sokołows...”)
 
(do poprawy)
Linia 96: Linia 96:
 
[[Kategoria:Mezozoik]]
 
[[Kategoria:Mezozoik]]
 
[[Kategoria:Kreda]]
 
[[Kategoria:Kreda]]
 +
[[Kategoria:Do poprawy - niezajęte]]

Wersja z 16:31, 2 lis 2011

Autor: Korekta:
Sebastian Oziemski

Maciej Ziegler

Dawid Mazurek

Tomasz Sokołowski


Equijubus
Długość: 6 m
Masa: 1 t
Miejsce występowania: Chiny - - Góry Mazong - prowincja Gansu

(Środkowa Szara jednostka grupy Xinminbao)

Czas występowania 130-99 Ma

wczesna kreda

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Genasauria

Neornithischia

Ornithopoda

Iguanodontia

Styracosterna

? Hadrosauriformes

Hadrosauroidea

Plik:Equijubus.jpg

[1]

Wstęp

Equijubus to rodzaj iguanodonta z wczesnej kredy Chin. Jak inne ornotopody, także on był roślinożerny. W żerowaniu pomocny był mocny, rogowy dziób oraz trzy szeregi ostrych zębów w górnej szczęce (każdy po 23 zęby) i dwa rzędy w dolnej (lecz drugi był mocno zredukowany). Gatunek typowy to Equijubus normani opisany przez You, Luo, Shubina, Witmera, Tanga Z. i Tanga F. w roku 2003.

Odkrycie i pochodzenie nazwy

Szczątki zostały odkryte na pustyni Gobi, w Górach Mazong-shan, od których dinozaur wziął swoją nazwę. "Ma Zong" oraz Equijubus oznaczają "końską grzywę". Nazwa rodzajowa powstała z połączenia łacińskich słów Equus (koń) i juba (grzywa). Epitet gatunkowy (normani) jest uhonorowaniem brytyjskiego paleontologa Davida B. Normana za jego badania nad ornitopodami.

Materiał kopalny i datowanie

Holotyp tego dinozaura (IVPP V12534) składa się z kompletnej czaszki (57 cm) oraz trzydziestu jeden kręgów: 9 szyjnych, 16 grzbietowych i 6 krzyżowych. Okaz typowy znajduje się w Instytucie Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii w Pekinie (Institute of Vertebrate Paleontology and Paleoanthropology - w skrócie IVPP).

Początkowo sądzono, że szczątki Equijubus pochodzą z późnej dolnej kredy (prawdopodobnie apt, 125-112 Ma). Jak pisze Paul (2008), nowsze dane (2004) wskazują na mniej pewne, bardziej rozległe datowanie, od baremu do albu (ok. 130-99 Ma).

Pozycja systematyczna

Equijubus był początkowo (2003) uważany był za prymitywnego hadrozauroida, według autorów oryginalnego opisu mniej zaawansowanego od Probactrosaurus, Bactrosaurus czy Protohadros. Jego odkrycie sugeruje więc, że hadrozauroidy pojawiły się w Azji. Z kolei badania Normana (2004) wskazują, że jest on mniej zaawansowany od rodzaju Iguanodon, więc nie może być hadrozauroidem ani nawet hadrozaurokształtnym. Badania Paula (2008, nie wsparte jednak analizą kladystyczną) wskazują, że był jednak bardziej zaawansowany od iguanodonta, czyli należy do Hadrosauroidea.

Spis gatunków

Equijubus You, Luo, Shubin, Witmer, Tang Z. i Tang F., 2003
E. normani You, Luo, Shubin, Witmer, Tang Z. i Tang F., 2003

Bibliografia

You, Luo, Shubin, Witmer, Tang and Tang (2003). "The earliest-known duck-billed dinosaur from deposits of late Early Cretacous age in northwest China and hadrosaurid evolution." Cretaceous Research, 24: 347-353.

Paul, Gregory S. (2008). "A revised taxonomy of the iguanodont dinosaur genera and species". Cretaceous Research 29 (2)

http://www.geol.umd.edu/~tholtz/dinoappendix/DinoappendixSummer2008.pdf