Zuoyunlong: Różnice pomiędzy wersjami
(Nowe hasło) |
m (wciąż in press) |
||
| Linia 58: | Linia 58: | ||
== Wstęp == | == Wstęp == | ||
| − | ''Zuoyunlong huangi'' to | + | ''Zuoyunlong huangi'' to opisany w [[2016]] roku [[dinozaur]] z grupy hadrozaurów, który żył na terenie dzisiejszych Chin (skamieniałości znaleziono w regionie Zuoyun). Jego skamieniałości są niekompletne, dlatego ciągle niewiele wiadomo na temat jego ogólnego wyglądu i trybu życia. Prawdopodobnie, jak inne hadrozaury, był roślinożerny. |
== Materiał kopalny == | == Materiał kopalny == | ||
| Linia 69: | Linia 69: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! ''Zuoyunlong'' | ! ''Zuoyunlong'' | ||
| − | | {{Kpt|[[Wang Run-Fu|Wang]], [[You Hai-Lu|You]], [[Wang Suo-Zhu|Wang]], [[Xu Shi-Chao|Xu]], [[Yi Jian|Yi]], [[Xie Li-Juan|Xie]], [[Jia Lei|Jia]]}} i {{Kpt|[[Xing Hai|Xing]]}}, [[ | + | | {{Kpt|[[Wang Run-Fu|Wang]], [[You Hai-Lu|You]], [[Wang Suo-Zhu|Wang]], [[Xu Shi-Chao|Xu]], [[Yi Jian|Yi]], [[Xie Li-Juan|Xie]], [[Jia Lei|Jia]]}} i {{Kpt|[[Xing Hai|Xing]]}}, [[2016]] |
|- | |- | ||
! ''Z. huangi'' | ! ''Z. huangi'' | ||
| − | | {{Kpt|Wang, You, Wang, Xu, Yi, Xie, Jia}} i {{Kpt|Xing}}, | + | | {{Kpt|Wang, You, Wang, Xu, Yi, Xie, Jia}} i {{Kpt|Xing}}, 2016 |
|} | |} | ||
Wersja z 15:59, 26 sty 2016
| Autor: | Korekta: |
| Szymon Zdanowicz | Mateusz Tałanda |
| Zuoyunlong | |
|---|---|
| Długość: | ok. 6-7 m? |
| Masa: | ? |
| Miejsce występowania: | Chiny - prowincja Shanxi |
| Czas występowania | 100-94 Ma
początek późnej kredy (cenoman) |
| Systematyka | Dinosauria |
Rekonstrukcja Xuwulong - krewniaka Zuoyunlong. Autor: Nobu Tamura [1]. | |
| Mapa znalezisk: | |
|
Wczytywanie mapy…
| |
Wstęp
Zuoyunlong huangi to opisany w 2016 roku dinozaur z grupy hadrozaurów, który żył na terenie dzisiejszych Chin (skamieniałości znaleziono w regionie Zuoyun). Jego skamieniałości są niekompletne, dlatego ciągle niewiele wiadomo na temat jego ogólnego wyglądu i trybu życia. Prawdopodobnie, jak inne hadrozaury, był roślinożerny.
Materiał kopalny
Holotyp (SXMG V 00004). Do dziś znaleziono tylko kość kulszową i biodrową tego dinozaura, przez co trudno dokładnie określić jego wygląd.
Etymolgia
Zuoyunlong huangi - nazwa rodzajowa znaczy Smok z Zuoyun, a gatunkowa pochodzi od pana Huang Wei-longa, badacza, który jako pierwszy odkrył skamieliny dinozaurów w regionie Zuoyun.
Spis gatunków
| Zuoyunlong | Wang, You, Wang, Xu, Yi, Xie, Jia i Xing, 2016 |
|---|---|
| Z. huangi | Wang, You, Wang, Xu, Yi, Xie, Jia i Xing, 2016 |
Bibliografia
Wang, R.F., You, H.L., Wang, S.Z., Xu, S.C., Yi, J., Xie, L.J., Jia, L., Xing, H. 2015. A second hadrosauroid dinosaur from the early Late Cretaceous of Zuoyun, Shanxi Province, China. Historical Biology. [2]