Heishansaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „ Do sprawdzenia i ew. rozszeszenia {{DISPLAYTITLE:''Heishansaurus''}} <small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | [[Tomasz...”)
 
m
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Do sprawdzenia i ew. rozszeszenia
 
 
 
 
{{DISPLAYTITLE:''Heishansaurus''}}
 
{{DISPLAYTITLE:''Heishansaurus''}}
 
<small>
 
<small>
Linia 9: Linia 6:
 
|-
 
|-
 
| [[Tomasz Sokołowski]]
 
| [[Tomasz Sokołowski]]
|  
+
[[Marcin Szermański]]
 +
| [[Mateusz Tałanda]]
 
|}
 
|}
 
</small>
 
</small>
Linia 41: Linia 39:
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Heishansaurus'' to niepewny [[rodzaj]] dinozaura ptasiomiedniczego, który żył w późnej kredzie na obszarze obecnych Chin. [[Gatunek typowy]], ''H. pachycephalus'', został opisany przez [[Birger Bohlin|Birgera Bohlin]]a w [[1953]] roku, na podstawie niekompletnej mózgoczaszki i innych szczątków odkrytych w osadach formacji [[Minhe]]. Datowana jest ona na [[kampan]] - [[mastrycht]].
+
''Heishansaurus'' to niepewny [[rodzaj]] dinozaura ptasiomiedniczego, który żył w późnej kredzie na obszarze obecnych Chin. [[Gatunek typowy]], ''H. pachycephalus'', został opisany przez [[Birger Bohlin|Birgera Bohlin]]a w [[1953]] roku, na podstawie niekompletnej mózgoczaszki i innych szczątków odkrytych w osadach formacji [[Minhe]]. Datowany jest on na [[kampan]] - [[mastrycht]].
  
Nie zawsze był uważany za przedstawiciela dinozaurów pancernych. Za pachycefalozaura uważali go m.in. [[Teresa Maryańska|Maryańska]] i in. ([[2004]]).
+
Obecnie jest uważany za przedstawiciela dinozaurów pancernych. Kiedyś za pachycefalozaura uważali go m.in. [[Teresa Maryańska|Maryańska]] i in. ([[2004]]).
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
Bohlin nie podał numeru katalogowego. Na szczątki tego dinozaura składają się: czaszka, kręgi (szyjne, grzbietowe, krzyżowe i ogonowe), żebra i osteodermy. Jak podaje Sullivan ([[2006]]) okaz ten zaginął. Być może niektóre skamieniałości AMNH 2062 należą do hejszanzaura.
+
Bohlin nie podał numeru katalogowego. Na szczątki tego dinozaura składają się: czaszka, kręgi (szyjne, grzbietowe, krzyżowe i ogonowe), żebra i osteodermy. Jak podaje Sullivan ([[2006]]) okaz ten zaginął. Dostępne są jedynie odlewy niektórych elementów o numerze AMNH 2062.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Linia 69: Linia 67:
 
</small>
 
</small>
  
[[Kategoria:Dinosauria]]
+
 
[[Kategoria:Ornithischia]]
 
[[Kategoria:Thyreophora]]
 
[[Kategoria:Ankylosauria]]
 
[[Kategoria:Azja]]
 
[[Kategoria:Chiny]]
 
[[Kategoria:Mezozoik]]
 
[[Kategoria:Kreda]]
 
[[Kategoria:Kampan]]
 
[[Kategoria:Mastrycht]]
 
 
[[Kategoria:Nomen dubium]]
 
[[Kategoria:Nomen dubium]]
[[Kategoria:Do poprawy - zajęte]]
 

Aktualna wersja na dzień 11:20, 9 paź 2023

Autor: Korekta:
Tomasz Sokołowski

Marcin Szermański

Mateusz Tałanda


Heishansaurus (hejszanzaur)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Chiny - Jiayuguan

(formacja Minhe)

Czas występowania późna kreda (kampan - mastrycht)
Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

Wstęp

Heishansaurus to niepewny rodzaj dinozaura ptasiomiedniczego, który żył w późnej kredzie na obszarze obecnych Chin. Gatunek typowy, H. pachycephalus, został opisany przez Birgera Bohlina w 1953 roku, na podstawie niekompletnej mózgoczaszki i innych szczątków odkrytych w osadach formacji Minhe. Datowany jest on na kampan - mastrycht.

Obecnie jest uważany za przedstawiciela dinozaurów pancernych. Kiedyś za pachycefalozaura uważali go m.in. Maryańska i in. (2004).

Materiał kopalny

Bohlin nie podał numeru katalogowego. Na szczątki tego dinozaura składają się: czaszka, kręgi (szyjne, grzbietowe, krzyżowe i ogonowe), żebra i osteodermy. Jak podaje Sullivan (2006) okaz ten zaginął. Dostępne są jedynie odlewy niektórych elementów o numerze AMNH 2062.

Etymologia

Jego nazwa oznacza "jaszczur z Heishan" i pochodzi od nazwy góry (Czarna Góra), nieopodal której odkryto jego kości. Mózgoczaszka była spłaszczona na szczycie, stąd nadano mu epitet gatunkowy pachycephalus znaczający "tępą, płaską głowę".

Spis gatunków

Heishansaurus Bohlin, 1953 nomen dubium
H. pachycephalus Bohlin, 1953 nomen dubium

Bibliografia

Arbour, V.M. & Currie, P.J. (2015) Systematics, phylogeny and palaeobiogeography of the ankylosaurid dinosaurs. Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2015.1059985

Maryańska, T., Chapman, R.E. & Weishampel, D.B. (2004) "Pachycephalosauria" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 464-477.