Serendipaceratops: Różnice pomiędzy wersjami
| Linia 4: | Linia 4: | ||
| Korekta: | | Korekta: | ||
|- | |- | ||
| − | | [[dilong]] | + | | [["dilong"]] |
[[Maciej Ziegler]] | [[Maciej Ziegler]] | ||
| [[Marcin Szermański]] | | [[Marcin Szermański]] | ||
Wersja z 13:51, 11 lis 2011
| Autor: | Korekta: |
| "dilong" | Marcin Szermański |
| Serendipaceratops (serendipaceratops) | |
|---|---|
| Długość: | ok. 2 m (??) m |
| Masa: | ? kg |
| Miejsce występowania: | Australia - Wiktoria (formacja Wonthaggi) |
| Czas występowania | 125-121 Ma |
| Systematyka | Dinosauria |
Wstęp
Serendipaceratops to wątpliwy rodzaj dinozaura ptasiomiednicznego z wczesnej kredy Australii. Nieoficjalne dane mówią o ok. 2 metrowej długości tego dinozaura.
Materiał kopalny i pozycja systematyczna
Znany jest z niekompletnej, szesnastocentymetrowej kości łokciowej (NMV P186385). Na początku myślano, że to kość teropoda, później uznano, że to kość neoceratopsa blisko spokrewnionego z Leptoceratops. Następnie stwierdzono, że to bliżej nieokreślony rodzaj należący do Genasauria (Agnolin i in., 2010).
Etymologia
Jego nazwa znaczy "niespodziewana rogata twarz Clarka". Epitet gatunkowy honoruje Arthura C. Clarke'a - autora takich książek "2001: Odyseja kosmiczna" i "Spotkanie z Ramą".
Spis gatunków
| Serendiceratops | Rich i Vickers-Rich, 2003 | nomen dubium |
| S. arthurcclarkei | Rich i Vickers-Rich, 2003 | nomen dubium |
Bibliografia
Agnolin, F.L., Ezcurra, M.D., Pais, D.F. & Salisbury, S.W. (2010). "A reappraisal of the Cretaceous non-avian dinosaur faunas from Australia and New Zealand: Evidence for their Gondwanan affinities." Journal of Systematic Palaeontology, 8(2): 257-300.
Rich, T. & Vickers-Rich, P. (2003) "Protoceratopsian? ulnae from Australia" Records of the Queen Victoria Museum, 113, 1-10.