Carnotaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 24: Linia 24:
 
|-
 
|-
 
! '''[[Lokacje|Miejsce występowania]]''':
 
! '''[[Lokacje|Miejsce występowania]]''':
| [[Argentyna]] - Chubut  
+
| [[Argentyna]] - [[Chubut]]
  
 
<small>([[formacja La Colonia]])</small>
 
<small>([[formacja La Colonia]])</small>

Wersja z 17:27, 11 lis 2011

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Marcin Szermański


Carnotaurus (karnotaur)
Długość: 7-9 m
Masa: ok. 1,5 t
Miejsce występowania: Argentyna - Chubut

(formacja La Colonia)

Czas występowania 71-65 Ma

późna kreda (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Ceratosauria

Abelisauridae

Carnotaurinae, Brachyrostra, Carnotaurini

Carnotaurus BW.jpg

Autor: Raul Martin (?) [2]

Wstęp

Carnotaurus to rodzaj dużego, zaawansowanego abelizauryda z późnej kredy Ameryki Południowej. Jest jednym z ostatnich i największych przedstawicieli swojej grupy.

Można powiedzieć, że jest "sztandarowym taksonem" Abelisauridae, który do czasu opisania (jednak - prócz Majunagasaurus - bardzo skrótowo) bardziej kompletnych krewniaków na początku XXI wieku pozostawał najlepiej poznanym z nich. Jego niezwykły wygląd (być może w połączeniu ze świetnie dobraną nazwą) spowodował, że obecnie jest jednym z lepiej znanych szerokiej publiczności dinozaurów.

Etymologia

Nazwa Carnotaurus znaczy "mięsożerny byk" i pochodzi od łacińskich słów carn- (mięso) i taurus (byk). Epitet gatunkowy nadano na cześć właściciela gruntu, na którym odnaleziono holotyp - Anselmo Sastre.

Materiał kopalny

Szkielet. Autor: Jaime A. Headden [1].

Holotyp (MACN-CH 894) to dość kompletny szkielet, w którym brakuje dolnych części kończyn przednich (niektórych paliczków) i tylnych (zachowały się kości udowe i górna część piszczeli) oraz większości kręgów ogonowych. Zachowały się odciski skóry.

Budowa

Carnotaurus był zbudowany podobnie jak jego krewniacy, jednak jego anatomia była bardziej ekstremalna. Czaszka była wyjątkowo krótka (ok. 60 cm) i wysoka (ok. 43 cm) z dużymi rogami. Kończyny przednie były mocno skarłowaciałe, szczególnie dolne partie - jego przedramię było 4 razy krótsze niż ramię, a kości łokciowe i promieniowe były bardzo krótkie i grube. Jego skóra była pokryta wypukłościami średnicy 4-5 cm z niewielkim kilem, oddalonymi 8-10 cm od siebie. Powierzchnia między nimi była nierówna z raczej okrągłymi, niskimi i małymi granulkami średnicy ok. 5 mm, oddzielonymi od siebie wąskimi bruzdami. Powszechnie znany wizerunek czaszki jest jednak nieco zniekształcony, ponieważ typowy okaz, mimo że dobrze zachowany, uległ dystorsji, w wyniku której dolny brzeg górnej szczęki jest zbytnio podniesiony do góry.

Spis gatunków

Carnotaurus Bonaparte, 1985
C. sastrei Bonaparte, 1985

Bibliografia

Bonaparte, J. F., F. E. Novas & R. A. Coria. (1990). "Carnotaurus sastrei Bonaparte, the Horned, Lightly Built Carnosaur from the Middle Cretaceous of Patagonia". Natural History Museum of Los Angeles County Contributions in Science 416:1-41.

Carrano, M.T.; & Sampson, S. D. (2008). "The Phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda)". Journal of Systematic Palaeontology. 6, 183-236.

Mazzetta, G. V., P. Christiansen & R. A. Farina. (2004). "Giants and Bizarres: Body Size of Some Southern South American Cretaceous Dinosaurs". Historical Biology, 2004:1-13.