Maaqwi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
m
 
Linia 25: Linia 25:
  
 
[[Ornithothoraces]]
 
[[Ornithothoraces]]
 +
 +
[[Euornithes]]
  
 
[[Ornithuromorpha]]
 
[[Ornithuromorpha]]
Linia 44: Linia 46:
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
[[Holotyp]] o numerze katalogowym RBCM.EH2008.011.01120 to kość krucza, ramienna, łokciowa i promieniowa znadujące się częściowo w skale.
+
[[Holotyp]] o numerze katalogowym RBCM.EH2008.011.01120 to kość krucza, ramienna, łokciowa i promieniowa znajdujące się częściowo w skale.
  
 
==Budowa==
 
==Budowa==
''Maaqwi'' to dużej wielkości przedstawicieli [[Vegaviidae]] osiagający ok. 1,5 kg masy. Kości skrzydeł były solidne i miały grube ściany, co sugeruje, że był ptakiem przystosowanym do nurkowania. Skrzydła były krótkie, a kość krucza niezwykle krótka i szeroka, podobnie jak u współczesnych nurów.
+
''Maaqwi'' to dużej wielkości przedstawicieli [[Vegaviidae]] osiągający ok. 1,5 kg masy. Kości skrzydeł były solidne i miały grube ściany, co sugeruje, że był ptakiem przystosowanym do nurkowania. Skrzydła były krótkie, a kość krucza niezwykle krótka i szeroka, podobnie jak u współczesnych nurów.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Nazwa rodzajowa ''Maaqwi'' pochodzi od słowa "ma'aqwi" z języka Saliszów Nadmorskich, rdzennych mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej i oznacza "wodny ptak". Epitet gatukowy ''cascadensis'' pochodzi od regionu Kaskadia położonego w zachodniej części Ameryki Północnej.
+
Nazwa rodzajowa ''Maaqwi'' pochodzi od słowa "ma'aqwi" z języka Saliszów Nadmorskich, rdzennych mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej i oznacza "wodny ptak". Epitet gatunkowy ''cascadensis'' pochodzi od regionu Kaskadia położonego w zachodniej części Ameryki Północnej.
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
Linia 69: Linia 71:
 
[[Kategoria:Pygostylia]]
 
[[Kategoria:Pygostylia]]
 
[[Kategoria:Ornithothoraces]]
 
[[Kategoria:Ornithothoraces]]
 +
[[Kategoria:Euornithes]]
 
[[Kategoria:Ornithuromorpha]]
 
[[Kategoria:Ornithuromorpha]]
 
[[Kategoria:Ornithurae]]
 
[[Kategoria:Ornithurae]]

Aktualna wersja na dzień 13:11, 18 maj 2024

Autor: Paweł Konarzewski


Maaqwi
Masa ok. 1,5 kg
Dieta prawdopodobnie rybożerny
Miejsce Kanada - Kolumbia Brytyjska

(formacja Northumberland)

Czas
252 201 145
66

ok. 73,5-72,5 Ma
późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Avialae

Pygostylia

Ornithothoraces

Euornithes

Ornithuromorpha

Ornithurae

Vegaviidae

Maaqwi.png
Holotyp Maaqwi. Źródło: McLachlan i in., 2017 [1]
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Maaqwi to duży ptak z kladu Vegaviidae żyjący w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Kanady.

Materiał kopalny

Holotyp o numerze katalogowym RBCM.EH2008.011.01120 to kość krucza, ramienna, łokciowa i promieniowa znajdujące się częściowo w skale.

Budowa

Maaqwi to dużej wielkości przedstawicieli Vegaviidae osiągający ok. 1,5 kg masy. Kości skrzydeł były solidne i miały grube ściany, co sugeruje, że był ptakiem przystosowanym do nurkowania. Skrzydła były krótkie, a kość krucza niezwykle krótka i szeroka, podobnie jak u współczesnych nurów.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Maaqwi pochodzi od słowa "ma'aqwi" z języka Saliszów Nadmorskich, rdzennych mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej i oznacza "wodny ptak". Epitet gatunkowy cascadensis pochodzi od regionu Kaskadia położonego w zachodniej części Ameryki Północnej.

Spis gatunków

Maaqwi McLachlan, Kaiser i Longrich, 2017
M. cascadensis McLachlan, Kaiser i Longrich, 2017

Bibliografia

McLachlan, S. M., Kaiser, G. W., & Longrich, N. R. (2017). "Maaqwi cascadensis: A large, marine diving bird (Avialae: Ornithurae) from the Upper Cretaceous of British Columbia, Canada". PLoS One, 12(12), e0189473. doi:10.1371/journal.pone.0189473