2026: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzono nową stronę "{{Szablon:202X}} ==Dinosauria== {{Szablon:Pomoc_spis}} W 2026 roku opisano '''1''' nową nazwy dinozaura ('''1''' nowa kombinacja). Obecni...") |
m |
||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
==Dinosauria== | ==Dinosauria== | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2026 roku opisano '''1''' nową [[nazwa|nazw]] | + | W 2026 roku opisano '''1''' nową [[nazwa|nazw]]ę [[Dinosauria|dinozaura]] ('''1''' nowa [[kombinacja]]). |
Obecnie wszystkie uznawane są za [[Takson ważny|ważne]] [[takson]]y nieptasich dinozaurów. | Obecnie wszystkie uznawane są za [[Takson ważny|ważne]] [[takson]]y nieptasich dinozaurów. | ||
| Linia 16: | Linia 16: | ||
!width="250px" class=unsortable|Uwagi | !width="250px" class=unsortable|Uwagi | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | |'''''[[ | + | |'''''[[Ferenceratops|{{U|Ferenceratops}} shqiperorum]]''''' |
|({{Kpt|[[Weishampel]], Jianu, Csiki & Norman, 2003}}) {{Kpt|[[Maidment]], Butler, [[Brusatte]], Meade, Augustin, Csiki-Sava & Ősi, 2026}} | |({{Kpt|[[Weishampel]], Jianu, Csiki & Norman, 2003}}) {{Kpt|[[Maidment]], Butler, [[Brusatte]], Meade, Augustin, Csiki-Sava & Ősi, 2026}} | ||
|[[Ceratopsia]]: [[Ceratopsoidea]] | |[[Ceratopsia]]: [[Ceratopsoidea]] | ||
|[[Rumunia]] | |[[Rumunia]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
| − | |Wcześniej ''[[Zalmoxes]] shqiperorum'' | + | |Wcześniej ''[[Zalmoxes]] shqiperorum''. |
|} | |} | ||
Wersja z 09:55, 9 sty 2026
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 |
| 2031 • 2032 • 2033 • 2034 • 2035 • 2036 • 2037 • 2038 • 2039 • 2040 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2026 roku opisano 1 nową nazwę dinozaura (1 nowa kombinacja).
Obecnie wszystkie uznawane są za ważne taksony nieptasich dinozaurów.
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Ferenceratops shqiperorum | (Weishampel, Jianu, Csiki & Norman, 2003) Maidment, Butler, Brusatte, Meade, Augustin, Csiki-Sava & Ősi, 2026 | Ceratopsia: Ceratopsoidea | Rumunia | późna kreda | Wcześniej Zalmoxes shqiperorum. |
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Kunpengornis anhuimusei | Huang, Wang, Cau, Mao, Liu & Wang, 2026 | Ornithothoraces: Euornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Pujatopouli soberana | Irazoqui, Acosta Hospitaleche, Gelfo, Paulina Carabajal, Bona & Acosta Burlaille, 2026 | Ornithothoraces: Neornithes | Antarktyda | późna kreda |