Olorotitan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
Linia 54: Linia 54:
 
'''Mapa znalezisk'''
 
'''Mapa znalezisk'''
 
<display_points type="terrain">
 
<display_points type="terrain">
Kundur, Rosja|Kundur - formacja [[Udurchukan]]|<small>''Olorotitan arharensis'' - AEHM 2/845 i AEHM 2/846</small>
+
Kundur, Rosja|Kundur - formacja [[Udurchukan]]|<small>''[[Olorotitan]] arharensis'' - '''AEHM 2/845''', AEHM 2/846</small>
 
</display_points>
 
</display_points>
 
|-
 
|-

Wersja z 00:52, 29 gru 2011

Opis do aktualizacji, zajęty: http://dx.doi.org/10.4202/app.2011.0051

Autor: Korekta:
Dawid Mazurek Tomasz Sokołowski

Dawid Mika


Olorotitan (olorotytan)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Rosja
Czas występowania ok. 70-65 Ma

późna kreda ("środkowy" - późny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauridae

Lambeosaurinae

Źródło: Godefroit i in., 2003

Źródło: Godefroit et al. 2003

Mapa znalezisk

Wczytywanie mapy…

Wstęp

Olorotytan (Olorotitan) to monotypowy rodzaj lambeozaurinowego hadrozaura z późnej kredy (mastrycht, ok. 70 - 65 Ma) dalekowschodniej Rosji. Znany jest jeden gatunek, O. arharensis, opisany na podstawie holotypu AEHM 2/845.

Lokalizacja

Jest to jak dotąd najlepiej zachowany ze wszystkich szkieletów lambeozaurinów znalezionych poza Ameryką Północną i jednocześnie jeden z najlepiej zachowanych szkieletów dinozaurów znalezionych w Rosji. Okaz znaleziono w Kundur (w rejonie Amur) w osadach górnej dolnej części/środkowej części formacji Tsagayan, w obrębie poziomów palynologicznych: Wodehouseia spinata - Aquilapollenites subtilis, które wskazują na "środkowy" - późny mastrycht.

Budowa i pokrewieństwo

Olorotytan był dużym hadrozaurem, o zbliżonych do Parasaurolophus cyrtocristatus rozmiarach. Był zapewne spokojnym dwu- i/lub czworo-nożnym roślinożercą używającym baterii zębowych do mielenia pożywienia. "Łabędzi tytan" miał bardzo charakterystyczną kryzę na czaszce (zob. Ryc. 1 a-b). W odcinku szyjnym posiadał 18 kręgów, dotychczasowy rekord dla hadrozaurów to 15. Również w odcinku krzyżowym występuje więcej niż zazwyczaj (10 - 12) kręgów: 15 lub 16. Dziwną cechą są dodatkowe połączenia między wyrostkami kolczystymi kręgów ogonowych w 1/3 długości od postawy tegoż (zob. Ryc. 1 d) - być może to patologia. O ile ostatnie dobrze zachowane lambeozauryny z Ameryki Północnej znane są z wczesnego mastrychtu, to w "środkowym" - późnym mastrychcie rejonu Amur oprócz olorotytana występują też: Amurosaurus i Charonosaurus. Analiza kladystyczna wykazała, że do bliskich krewnych olorotytana należą: Hypacrosaurus i Corythosaurus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Olorotitan znaczy "łabędzi tytan" i być może odnosi się do grzebienia na czaszce tego dinozaura ptasiomiednicznego.


Spis gatunków

Olorotitan Godefroit, Bolotsky i Alifanov, 2003
O. arharensis Godefroit, Bolotsky i Alifanov, 2003

Bibliografia

Godefroit, P., Bolotsky, Y., & Alifanov, V. 2003. A remarkable hollow-crested hadrosaur from Russia: an Asian origin for lambeosaurines. Comptes Rendus Palevol 2 (2): 143 – 151.