Zhongornis

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 18:50, 6 lut 2014 autorstwa Nazuul (dyskusja | edycje) (częściowo poprawki)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Dawid Mazurek Maciej Ziegler
Zhongornis
Długość: ? cm
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Liaoning

(formacja Yixian)

Czas występowania około 125 Ma[1]

wczesna kreda

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Maniraptora

Chuniaoae

? Paraves

? Avialae

?? Ornithurae

Wstęp

Zhongornis to rodzaj teropoda, który żył na terenie obecnych Chin we wczesnej kredzie. Jedyny wyróżniany gatunek to Z. haoae.

Materiał

Znany jest tylko jeden okaz, holotyp o sygnaturach DNMH 2455/6. Jest to nieomal kompletny, aczkolwiek nie najlepiej zachowany, szkielet wraz z piórami. Skamieniałość zachowana jest na powierzchniach dwóch płyt. Pochodzi ona z warstwy Dawangzhangzi w obrębie górnej części formacji Yixian. Odkrycia dokonano w rejonie miasta Lingyuan (chińska prowincja Liaoning).

Etymologia

Nazwa rodzajowa to zlepek chińskiego zhong (pośredni) i greckiego ornis (ptak), zaś epitet gatunkowy honoruje darczyńcę okazu, panią Hao.

Pozycja filogenetyczna i jej implikacje

W pracy opisującej Zhongornis po raz pierwszy (Gao i inni, 2008) zasugerowano, że jest forma pośrednia między najprymitywniejszymi ptakami o długich ogonach (jak Archaeopteryx), a formami z pygostylem; Zhongornis ma skrócony ogon, ale jeszcze bez pygostylu. Przeprowadzona wówczas analiza kladystyczna wsparła taki właśnie scenariusz.

W kilka lat później opublikowano jednak rewizję Zhongornis (O’Connor i Sullivan, 2014). Nieoczekiwanie, badacze zauważyli wiele podobieństw do skansoriopterygidów i owiraptorozaurów. Na chwilę obecną, pozycja filogenetyczna, tak Zhongornis, jak i obu wymienionych wyżej grup, jest niejasna.

Spis gatunków

Zhongornis Gao, Chiappe i Meng, 2008
Z. haoae Gao, Chiappe i Meng, 2008

Bibliografia

Gao, C.L., Chiappe, L.M., Meng, Q.J. et al. 2008. A new basal lineage of Early Cretaceous birds from China and its implications on the evolution of the avian tail. Palaeontology 51 (4): 775–791.

O’Connor, J.K. & Sullivan, C. 2014. Reinterpretation of the Early Cretaceous maniraptoran (Dinosauria: Theropoda) Zhongornis haoae as a scansoriopterygid-like non-avian, and morphological resemblances between scansoriopterygids and basal oviraptorosaurs. Vertebrata PalAsiatica 52 (1): 3–30.

  1. Wiek orientacyjny