Aletopelta

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do rozszerzenia: dokładniejsze info Ford i Kirkland (2001)


Autor: Korekta:
"dilong" Dawid Mazurek


Aletopelta (aletopelta)
Długość: 5 m
Masa: 2 t
Miejsce występowania: USA - Kalifornia, Carlsbad

(formacja Point Loma)

Czas występowania późna kreda (późny kampan)
Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

Ankylosauridae

Aletopelta coombsi.jpg
Rekonstrukcja Aletopelta coombsi.

Źródło: [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Aletopelta jest średniego wzrostu ankylozaurem. Skamieniałe szczątki tego dinozaura można podziwiać w Muzeum Historii Naturalnej w San Diego. Nie znaleziono jego maczugi, stąd nie wiadomo czy aby na pewno ją miał.

Lokalizacja i historia taksonu

Holotyp został odnaleziony między El Camino Real a drogą Palomar Aiport, na północny wschód od lotniska Palomar McClellan w Carlsbad, Kalifornia. Szczątki te tkwiły w pokładach formacji Point Loma, które datowane są na późny kampan.

Rodzaj aletopelta z jedynym gatunkiem typowym został opisany w 2001 roku przez Tracy Ford i Jamesa Kirklanda. Trzy lata później Vickaryous i in. uznali go za nomen dubium, a w obszernej pracy na temat ankylozaurów Thompsona i in. (2012) nie ma o nim żadnej wzmianki. Z kolei wg Arbour i Curriego (2015) jest to ważny takson.

Materiał kopalny

Holotyp o numerze katalogowym SDNHM 33909 to następujące skamieniałości: 8 zębów, fragmentaryczne łopatki, częściowa kość ramienna i łokciowa, możliwy fragment prawej kości promieniowej(?), kość łociowa, częściowa lewa i prawdopodobnie prawa kość kulszowa, obie kości udowe, piszczelowe i strzałkowe, 4 lub 5 niekompletnych kręgów, łuk neuralny kręgu grzbietowego, łuki neuralne kości krzyżowej, fragmentaryczne żebra, osteodermy wraz z tarczą mostka i kostne obręcze szyi(?) (ang. cervical half ring). Umieszczają go oni w Ankylosauridae.

Etymologia

Aletopelta znaczy "wędrująca tarcza". Nazwa tego dinozaura wynika z faktu, iż dzięki ruchom płyt tektonicznych szczątki tego zwierzęcia przewędrowały na jednej z płyt z pozycji leżącej na wysokości obecnego centrum Meksyku w stronę północy. Epitet gatunkowy nadano na cześć paleontologa Waltera P. Coombsa juniora, za jego pracę i badania nad ankylozaurami.

Spis gatunków

Aletopelta Ford i Kirkland, 2001
A. coombsi Ford i Kirkland, 2001

Bibliografia

Arbour, V.M. & Currie, P.J. (2015) Systematics, phylogeny and palaeobiogeography of the ankylosaurid dinosaurs. Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2015.1059985

Paul G.S. (2010) The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Wyd. Princeton University - Princeton i Oxford.

Thompson, R.S., Parish, J.C., Maidment, S.C.R. & Barrett, P.M. (2012) Phylogeny of the ankylosaurian dinosaurs (Ornithischia: Thyreophora). Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2011.569091

Vickaryous, M.K., Maryańska, T. & Weishampel, D.B. (2004) Ankylosauria. [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P., & Osmólska, H. (red.) "The Dinosauria" Berkeley: University of California Press, 363-392.