Sinusonasus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 20:23, 25 sie 2017 autorstwa Kamil Kamiński (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński

Maciej Ziegler


Sinusonasus (sinusonaz)
Długość: ok. 1-1,2 m
Masa: ok. 2,5 kg
Miejsce występowania: Chiny – prowincja Liaoning

(formacja Yixian – warstwy Lujiatun)

Czas występowania ok. 125-120 Ma

wczesna kreda (wczesny apt)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Troodontidae

Sinusonasus figure 001.JPG

Rekonstrukcja. Autor: Conty [1].

Wstęp

Sinusonasus to bardzo niewielki teropod z rodziny troodontydów, który występował we wczesnej kredzie na terenach dzisiejszych Chin. Został nazwany i opisany w 2004 r. przez duet paleontologów Xu Xinga i Wanga Xiaolina.

Etymologia

Nazwa Sinusonasus pochodzi od łacińskich słów sinus („fala”) oraz nasus („nos”), w nawiązaniu do sinusoidalnego kształtu kości nosowych, widzianych z boku. W publikacji autorstwa Xu i Norella (2006) pojawiła się nieprawidłowa nazwa Sinucerasaurus.

Materiał kopalny

Holotyp (IVPP V 11527) to niekompletny szkielet dorosłego osobnika, obejmujący niepełną czaszkę z żuchwą, kilka żeber, gastralia, kość krzyżową, dwadzieścia siedem kręgów ogonowych, kości miednicy oraz kończyn tylnych. Brakuje przede wszystkim kręgów przedkrzyżowych, obręczy barkowej i kończyn przednich (Xu i Wang, 2004).

Budowa i paleobiologia

Sinusonasus charakteryzował się brakiem przejścia między oknem szczękowym a przedoczodołowym, sinusoidalną kością nosową w widoku bocznym, stosunkowo dużymi środkowymi zębami w kości szczękowej, szewronami w kształcie płytek, tworzącymi rodzaj pasma wzdłuż większej części ogona oraz długą szyjką pomiędzy głową kości udowej a jej trzonem (Xu i Wang, 2004). Pomimo że Sinusonasus żył we wczesnej kredzie, to dzielił liczne cechy budowy z późniejszymi, bardziej zaawansowanymi troodontydami. Jest to widoczne zwłaszcza w budowie miednicy oraz stóp. Śródstopie miało w pełni rozwiniętą strukturę arctometatarsus (Xu i Norell, 2006). Jak jego krewniacy, sinusonaz zapewne był upierzony. Żywił się prawdopodobnie małymi zwierzętami, np. ssakami, ptakami, jaszczurkami i płazami.

Spis gatunków

Sinusonasus Xu i Wang, 2004
S. magnodens Xu i Wang, 2004

Bibliografia

Xu, X.,Wang, X. (2004) "A New Troodontid (Theropoda: Troodontidae) from the Lower Cretaceous Yixian Formation of Western Liaoning, China". Acta Geologica Sinica 78(1): 22-26. (abstrakt)

Xu, X., Norell, M. (2006) "Non-avian dinosaur fossils from the Lower Cretaceous Jehol Group of western Liaoning, China", Geological Journal, 41(3-4): 419-437

Mortimer, M. (2007 online) [2]