Spectrovenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Spectrovenator (spektrowenator)
Długość ? ok. 2 m
Dieta mięsożerny
Miejsce Brazylia - Minas Gerais

(formacja Quiricó)

Czas
252 201 145
66

ok. 129-113 Ma
wczesna kreda (barremapt)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Ceratosauria

Abelisauridae

Spectrovenator life reconstrution.png
Rekonstrukcja. Autor: Jonny Mingau [1].

Wstęp

Spectrovenator to rodzaj niedużego teropoda z kladu Abelisauridae żyjącego we wczesnej kredzie obszarach dzisiejszej Brazylii. Został on nazwany i opisany w 2020 r. przez Hussama Zahera i współpracowników. Jest to pierwszy abelizauryd z wczesnej kredy z tak dobrze zachowaną czaszką.

Etymologia

Nazwa Spectrovenator pochodzi od łacińskich słów spectrum („duch”) oraz venator („myśliwy”, „łowca”). Nawiązuje ona do nieoczekiwanego odkrycia szczątków tego zwierzęcia pod holotypem Tapuiasaurus macedoi. Epitet gatunkowy ragei honoruje paleontologa o nazwisku Jean-Claude Rage.

Materiał kopalny

Holotyp (MZSP-PV 833) to niekompletny częściowo artykułowany szkielet, obejmujący czaszkę wraz z żuchwą, kilka przednich kręgów szyjnych, tylne kręgi grzbietowe, żebra, kość krzyżową, miednicę, część kręgów ogonowych i kończyny tylne.

Budowa i paleoekologia

Spectrovenator był stosunkowo prymitywnym abelizaurydem. Długość holotypu można oszacować na ok. 2 m, nie wiadomo jednak, czy był on dojrzały. Czaszka spektrowenatora wydaje się niższa niż u bardziej znanych abelizaurydów, takich jak Carnotaurus i ogólnym wyglądem nieco przypomina powszechnie znany wizerunek czaszki Abelisaurus. W kościach przedszczękowych znajdowały się 4 zęby, w szczękowych - 18, a w kościach zębowych było po 16 zębów. Od swoich krewniaków Spectrovenator odróżniał się kilkoma cechami budowy czaszki. Szkielet pozaczaszkowy, choć dość obficie reprezentowany, został jedynie pobieżnie opisany. Jedną z jego charakterystycznych cech jest smukłe śródstopie, proporcjonalnie dłuższe niż u innych abelizaurydów.

Spis gatunków

Spectrovenator Zaher, Pol, Navarro, Delcourt i Carvalho, 2020
S. ragei Zaher, Pol, Navarro, Delcourt i Carvalho, 2020

Bibliografia

Zaher, H., Pol, D., Navarro, B.A., Delcourt, R. & Carvalho, A.B. (2020). “An Early Cretaceous theropod dinosaur from Brazil sheds light on the cranial evolution of the Abelisauridae.” Comptes Rendus Palevol 19 (6): 101-115. org/10.5852/cr-palevol2020v19a6