Loncosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 11:24, 9 paź 2023 autorstwa Taurovenator (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Jakub Starzyński


Loncosaurus (lonkozaur)
Długość: ok. 5 m (???)
Masa: ? t
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja de Santa Cruz

(formacja Cardiel lub Matasiete)

Czas występowania 85,8-76,2 Ma

późna kreda (santon – wczesny kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda - incertae sedis

Wstęp

Loncosaurus to ornitopod o bliżej nieznanej pozycji systematycznej z późnej kredy dzisiejszej Argentyny. Jego niepewna długość oszacowana na podstawie kości udowej to około 5 metrów, a więc mógł być średniej wielkości ornitopodem.

Materiał kopalny

Okaz na podstawie którego utworzono gatunek typowy wraz z nowym rodzajem (MACN-1629) to jedynie kość udowa i ząb, który po latach okazał się należeć do innego zwierzęcia.

Pozycja systematyczna i ważność taksonu

Dinozaur ten został pierwotnie zaliczony do teropodów na podstawie budowy morfologicznej zęba, który dopiero po pewnym czasie okazał się do niego nie należeć. Nim jednak odkryto, że ów ząb i kość udowa należą do innych taksonów, Loncosaurus bywał uważany za przedstawiciela Megalosauridae lub Coelurosauria.

Stwierdzono również, że kość udowa należy do dinozaura ptasiomiednicznego w obrębie Ornithopoda, jednak bardziej szczegółowej pozycji filogenetycznej naukowcy nie są pewni (incertae sedis). Niektóre źródła wspominają, że może należeć do Iguanodontia (a może nawet do Dryosauridae).

Ponieważ materiał kopalny nie wykazuje cech diagnostycznych, cały rodzaj Loncosaurus ma status nomen dubium (takson wątpliwy).

Etymologia

Niepewne jest znaczenie nazwy rodzajowej Loncosaurus. Może ono oznaczać z araukańskiego "naczelny" lub greckiego "pikowy jaszczur". Z kolei nazwa gatunkowa argentinus znaczy "argentyński" i odnosi się do kraju, w którym zostały odnalezione jego bardzo nieliczne skamieniałości.

Spis gatunków

Loncosaurus Ameghino, 1898 lub 1899 nomen dubium
L. argentinus Ameghino, 1898 lub 1899 nomen dubium

Bibliografia

Norman, D. (2004) "Basal Iguanodontia" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Bwyd. University of California - Berkeley i Los Angeles, 413-437

http://en.wikipedia.org/wiki/Loncosaurus

http://www.thescelosaurus.com/iguanodontia.htm

http://www.dinodata.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6783&Itemid=67