Migmanychion

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 09:04, 26 lut 2024 autorstwa Paweł (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Migmanychion
Dieta mięsożerny?
Miejsce Chiny – Mongolia Wewnętrzna

(formacja Longjiang)

Czas
252 201 145
66

ok. 121 Ma
wczesna kreda (apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Maniraptora

Migmanychion UDL.png
Rekonstrukcja Migmanychion. Autor: UnexpectedDinoLesson [3]

Wstęp

Migmanychion to rodzaj niedużego teropoda z kladu Coelurosauria, żyjącego we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii Wewnętrznej w Chinach. Wykazuje on mozaikę cech właściwych dla wielu grup teropodów, dlatego trudno ustalić jego dokładną klasyfikację.

Etymologia

Nazwa Migmanychion pochodzi z greki i oznacza „mieszanka pazurów”, w nawiązaniu do nierównomiernej wielkości i kształtu trzech pazurów dłoni. Epitet gatunkowy odnosi się do Parku Narodowego Shandong Laiyang.

Materiał kopalny

Sylwetka Migmanychion wraz z zaznaczeniem odnalezionych kości. Autor: SlvrHwk [1]

Holotyp (LY 2022JZ3001) to fragmentaryczny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący częściową lewą kończynę przednią z kompletną dłonią, a także fragmenty żeber.

Do Migmanychion mogą też należeć inne szczątki z tej samej lokalizacji, obejmujące częściową miednicę i kończyny tylne. Na chwilę obecną nie można tego jednak potwierdzić ze względu na brak pokrywających się kości z holotypem.

Budowa i filogeneza

Holotyp migmanychiona. Autor: SlvrHwk [2].

Migmanychion był stosunkowo niedużym celurozaurem. Jego dokładna pozycja filogenetyczna pozostaje niejasna, a skąpy materiał kopalny nie ułatwia rozstrzygnięcia sprawy. Kości dłoni wykazują cechy właściwe dla terizinozauroidów, owiraptorozaurów oraz zagadkowego teropoda Fukuivenator. Analiza filogenetyczna potwierdza bliski związek z tym ostatnim. Możliwe, że Migmanychion był owiraptorozaurem lub przedstawicielem Paraves.

Spis gatunków

Migmanychion Wang, Cau, Wang, Yu, Wu, Wang i Liu, 2023
M. laiyang Wang, Cau, Wang, Yu, Wu, Wang i Liu, 2023

Bibliografia

Wang, X., Cau, A., Wang, Z., Yu, K., Wu, W., Wang, Y. & Liu, Y. (2023). “A new theropod dinosaur from the Lower Cretaceous Longjiang Formation of Inner Mongolia (China).” Cretaceous Research. doi:10.1016/j.cretres.2023.105605.