Minqaria

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 08:58, 30 paź 2024 autorstwa Taurovenator (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Minqaria (minkaria)
Długość 3,5 m ?(6,6 m)
Dieta roślinożerny
Miejsce Maroko - Khouribga

(Couche III)

Czas
252 201 145
66

ok. 67-66 Ma
późna kreda (późny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauridae

Lambeosaurinae

"Arenysaurini"

Minqaria bata.png
Rekonstrukcja przyżyciowa. Autor: Ddinodan. [2]

Wstęp

Minqaria to rodzaj niedużego dinozaura kaczodziobego, żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszego Maroka. Jest to drugi (po blisko spokrewnionej Ajnabia) przedstawiciel kladu Lambeosaurinae z tego kraju.

Etymologia

Nazwa rodzajowa pochodzi od arabskiego słowa minqar, oznaczającego dziób. Epitet gatunkowy odnosi wywodzi się z tego samego języka i oznacza kaczkę. Całość nawiązuje więc do potocznej nazwy „dinozaury kaczodziobe”, często używanej w stosunku do hadrozaurydów.

Materiał kopalny i lokalizacja

Rekonstrukcja czaszki z zaznaczeniem znanych kości. Autor: Olof Moleman [1].

Holotyp (MHNM.KHG.1395) to prawa kość szczękowa z zębami, lewa kość zębowa i puszka mózgowa. Szczątki należały do osobnika dorosłego.

Z tych samych osadów opisano jeszcze kość ramienną i udową nieokreślonego lambeozauryna, większego niż Minqaria i Ajnabia (szacowana długość to 4,5-5,9 m). Jeśli jednak rozmiary Minqaria są niedoszacowane (zob. niżej), to w rzeczywistości mogą to być szczątki opisywanego tu zwierzecia.

Budowa i rozmiary

Minqaria była stosunkowo niedużym lambeozaurynem, ocenianym na 3,5 m długości przez autorów opisu. Nieoficjalnie Molina-Perez (online) oszacował go jednak na 6,6 m na podstawie rozmiaru kości szczękowej, mierzącej 195 mm, co przełożyłoby się na czaszkę o długości co najmniej 444 mm. Doszło więc albo do pomyłki w pomiarze, albo w obliczeniu wielkości. Minqaria charakteryzowała się m.in. stawem jarzmowym położonym nisko na kości szczękowej oraz krótkimi i głębokimi kośćmi zębowymi. Rzędy zębowe w kościach szczękowych miały sinusoidalny kształt w widoku bocznym i brzusznym. Same zęby były niewielkie, o wąskich wierzchołkach, szerokich centralnych grzbietach i chropowatym szkliwie. Kości czołowe formowały dobrze rozwiniętą kopułę, podobnie jak u Arenysaurus.

Paleoekologia

Zob. Chenanisaurus#Paleoekologia.

Spis gatunków

Minqaria Longrich, Pereda-Suberbiola, Bardet i Jalil, 2024
M. bata Longrich, Pereda-Suberbiola, Bardet i Jalil, 2024

Bibliografia

Longrich, N. R., Pereda-Suberbiola, X., Bardet, N. & Jalil, N.-E. (2024). "A new small duckbilled dinosaur (Hadrosauridae: Lambeosaurinae) from Morocco and dinosaur diversity in the late Maastrichtian of North Africa". Scientific Reports. 14 (1). 3665. doi:10.1038/s41598-024-53447-9

Molina-Perez, R. (2024 online) [3].