Compsosuchus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 08:57, 30 sty 2012 autorstwa Szerman (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Dawid Mika Dawid Mazurek | Maciej Ziegler Tomasz Sokołowski |} ...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Dawid Mika

Dawid Mazurek

Maciej Ziegler

Tomasz Sokołowski


Compsosuchus (kompsozuch)
Długość: ok. 2 m
Masa: ok. 10 kg ?
Miejsce występowania: Indie - Madhya Pradesh

(ormacja Lameta - wzgórze Bara Simla)

Czas występowania 70-65,5 Ma

kreda późna (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

? Ceratosauria

? Abelisauridae

Wstęp

Kompsozuch (Compsosuchus) to monotypowy rodzaj teropoda, który żył w późnej kredzie na terenach dzisiejszych Indii.

Materiał kopalny

Został on opisany na podstawie dźwigacza oraz kręgu obrotowego oznaczonych jako GSI K27/578. Skamieliny te najprawdopodobniej zaginęły. Chatterjee i Rudra (1996) przypisali do kompsozucha także dźwigacz i obrotnik (ISI I91/1), jednak Novas i współpracownicy (2004) uznali, że różnice między obrotnikiem uznanym przez nich za należący do wspomnianego wyżej teropoda, a będącym w holotypie kompsozucha są niewielkie, co może świadczyć o jego przynależności do tego drugiego.

Pozycja systematyczna i taksonomia

Badania wymienionych już Novasa i innych z 2004 r. klasyfikują go jako abelizauryda o niepewnej pozycji systematycznej, choć dawniej był zaliczany do "celurydów" bądź kompsognatydów. Również Mickey Mortimer na TheropodDatabase klasyfikuje kompsozucha jako abelizauryda. Z kolei Carrano i Sampson (2008) uważają go za abelizauroida, i prawdopodobnie noazauryda (przez niewielkie rozmiary).

Z powodu fragmentaryczności materiału kopalnego Compsosuchus jest obecnie uważany za nomen dubium, czyli rodzaj niepewny. Niektórzy badacze uważają, że jest on synonimem Indosaurus znanego z tych samym obszarów i opisanego przez tych samych autorów (który z kolei może okazać się synonimem Indosuchus).

Co ciekawe, krąg obrotowy "ładnego krokodyla" pod względem ogólnej budowy przypomina te występujące u karnotaurynów, ale posiada też cechy wspólne z Allosaurus. Mogą one świadczyć o przynależności kompsozucha do allozaurydów.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Compsosuchus oznacza "ładny krokodyl". Pochodzi ona od greckich słów kompsos - piękny, ładny i soukhos - krokodyl, a odnosi się do lekkiej budowy obrotnika oraz domniemanej przynależności "pięknego krokodyla" do kompsognatydów, zasugerowanej przez autorów jego opisu.

Paleoekologia

Szczątki tego teropoda znaleziono w formacji Lameta. Żył on w sąsiedztwie tytanozaurów jak Jainosaurus i Titanosaurus, sporych teropodów np. Indosuchus (którego może być synonimem, a który w dodatku może okazać się tym samym zwierzęciem co Indosaurus), Rajasaurus, wątpliwego ankylozaura Brachypodosaurus i innych dinozaurów.

Ogólnie rzecz biorąc w formacji Lameta znaleziono sporo dinozaurów, szczególnie teropodów. Jednak większość z nich jest znana z bardzo fragmentarycznych skamielin, często zagubionych. Utrudnia to ustalenie ich pozycji systematycznej i wzajemnych relacji. Być może wiele z nich to w rzeczywistości synonimy. Jak na razie trzeba czekać na dalsze odkrycia, mogące ujawnić ich tajemnice.

Spis gatunków

Compsosuchus Matley i von Huene, 1933
C. solus Matley i von Huene, 1933

Bibliografia