Khulsanurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Khulsanurus
Miejsce Mongolia, ajmak południowogobijski

(formacja Baruungoyot)

Czas
252 201 145
66

ok. 84-72 Ma
późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Alvarezsauroidea

Alvarezsauridae

Parvicursorinae

Mononykus olecranus Edyta Felcyn.jpg
Rekonstrukcja Mononykus, Khulsanurus był zapewne podobny. Autorka: Edyta Felcyn.

Wstęp

Khulsanurus to rodzaj niewielkiego teropoda z rodziny Alvarezsauridae, który żył w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii. Jest drugim, po Parvicursor, przedstawicielem tego kladu, znalezionym w lokalizacji Khulsan.

Etymologia

Nazwa Khulsanurus pochodzi od lokalizacji szczątków (Khulsan) oraz łacińskiego urus („ogon”). Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „wspaniały”, „imponujący”.

Materiał kopalny

Holotyp (PIN 4487/27) to fragmentaryczny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący obie kości łopatkowo-krucze, prawą kość ramienną, kręgi szyjne i ogonowe, żebra oraz kość łonową.

Budowa i paleobiologia

Khulsanurus przypominał inne alwarazaurydy i był niewielkim, lekko zbudowanym dwunożnym zwierzęciem o krótkich kończynach przednich, zakończonych prawdopodobnie tylko jednym palcem z masywnym pazurem. Od swoich krewniaków różnił się kombinacją cech kręgów szyjnych i ogonowych. Przypuszcza się, że alwarazaurydy , w tym Khulsanurus, mogły być owadożerne.

Spis gatunków

Khulsanurus Averianov i Lopatin, 2021
K. magnificus Averianov i Lopatin, 2021

Bibliografia

Averianov, A.O., Lopatin, A.V. (2021). "The second taxon of alvarezsaurid theropod dinosaurs from the Late Cretaceous Khulsan locality in Gobi Desert, Mongolia". Historical Biology. doi:10.1080/08912963.2021.2000976