Charles Gilmore

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 13:23, 13 maj 2016 autorstwa Mateusz (dyskusja | edycje) (mongolozaur)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charles W. Gilmore

Gilmore.jpg
Gilmore z kręgami Diplodocus longus.

Źródło: [1]

Data urodzenia: 1874
Data śmierci: 1945
Narodowość: USA
Instytucje:
Opisane gatunki:
(21)

Biografia

Charles Whitney Gilmore to amerykański paleontolog, który wkład w tą dziedzinę nauki w pierwszej połowie XX wieku jest nieoceniony. Pod względem nazywania nowych gatunków dinozaurów jest jednym z najbardziej płodnych naukowców. Dokonywał również obszernych rewizji wcześniej ustanowionych taksonów – napisał kilka monografii, w tym na temat Stegosaurus (1914), dinozaurów mięsożernych (1920) i Apatosaurus (1936).

Wg Bentona (2008) Charles Gilmore opisał i nazwał 25 gatunków dinozaurów, z czego (stan na 2005 rok) 13 jest ważnych z naukowego punktu widzenia. Wiele z nich zostało przemianowanych do innych rodzajów lub są nomen dubium (takson wątpliwy).

Na jego cześć nazwano takie gatunki jak Gilmoreosaurus mongoliensis i Richardoestesia gilmorei. Co ciekawe, były one wcześniej opisane przez samego Gilmore’a (jako odpowiednio Mandschurosaurus mongoliensis i Chirostenotes sp.), lecz po latach okazało się, że reprezentują odmienność na poziomie rodzajowym. Późniejsi naukowcy, ustanawiając nowe taksony postanowili uhonorować tego znanego amerykańskiego paleontologa.

Bibliografia

Benton, M.J. (2008) How to find a dinosaur, and the role of synonymy in biodiversity studies. Paleobiology, 34(4), pp. 516–533

http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Gilmore