Robert Bakker

Z Encyklopedia Dinozaury.com
(Przekierowano z Bakker)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert T. Bakker

Bakker.jpg
Źródło: [1]

Data urodzenia: 24. marca, 1945
Data śmierci:
Narodowość: USA
Instytucje: Houston Museum of Natural Science
Opisane gatunki:
(5)

Biografia

Dr Robert T. Bakker to jeden z najsłynniejszych współczesnych paleontologów. Był uczniem i współpracownikiem Johna Ostroma - Bakker udoskonalił i rozpropagował teorie swojego mistrza z Uniwersytetu Yale. Poglądy i teorie tego badacza dinozaurów niejednokrotnie bywają kontrowersyjne, tak jak jego teoria o stałocieplności dinozaurów. Została ona sformułowana w latach 60. XX wieku, ale dopiero po pewnym czasie okazało się, że jej śmiałe idee są prawdziwe. Zrewolucjonowało to podejście do dinozaurów, które wcześniej były traktowane jako wolne i niezbyt inteligentne stworzenia zmiennocieplne – na wzór współczesnych gadów. Okazało się, że – przynajmniej niektóre – dinozaury były bardzo aktywne i sposobem życia przypominały dzisiejsze ptaki. Następstwem tego była m.in. konieczność zmian w sposobie rekonstrukcji tych pradawnych stworzeń, które najbardziej są widoczne u teropodów i zauropodów, a jednym z pierwszych tzw. nowoczesnych ich artystycznych wizji jest Gregory Paul.

Bakker głosi również kontrowersyjne tezy m.in. na temat chrapów u niektórych zauropodów, jak np. u Diplodocus. W przeciwieństwie do słynnej teorii o stałocieplności dinozaurów nie jest ona jednak szeroko respektowana. Również w kwestii taksonomicznej poszczególnych gatunków bywa w opozycji do większości paleontologów – często broni nie tylko ich odmienności gatunkowej, ale i na wyższym poziomie taksonomicznym – odmienności rodzajowej. W ten sposób, prócz opisania kilku gatunków, przeniósł inne do nowych rodzajów. Niektóre z tych rodzajów to: Eobrontosaurus, Nanotyrannus oraz nieformalnie opisane "Beelemodon" i "Wyomingraptor".

Media

Robert T. Bakker jest również popularyzatorem wiedzy na temat dinozaurów, będąc autorem tekstów popularnonaukowych. Napisał również powieść fabularną "Raptor Red", która ukazała się również w polskim przekładzie. Obok Jacka Hornera był konsultantem słynnego filmu "Park Jurajski", a wraz z Paulem Sereno ekspertem serialu paradokumentalnego "Jurassica". Co ciekawe, w drugiej części "Parku Jurajskiego" ("Zaginiony Świat: Park Jurajski") pojawia się paleontolog wzorowany na tym naukowcu. Gdy Bakker dowiedział się, że w scenariuszu do filmu pojawia się taka postać, to bardzo się ucieszył. Aktor podobno przyjechał na wykopaliska prowadzone przez niego, by lepiej nauczyć się sposobu zachowywania się tego naukowca. Jakież było zdziwienie Roberta T. Bakkera, gdy poszedł on na film do kina i zobaczył "siebie" pożartego przez tyranozaura.

Bibliografia

http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_T._Bakker

http://dinosaurs.about.com/od/famouspaleontologists/p/robertbakker.htm

http://www.nnp.org/nni/Publications/Dutch-American/bakker.html