Xuwulong

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Jakub Starzyński Marcin Szermański

Maciej Ziegler


Xuwulong (ksuwulong)
Długość: ok. 5 m
Masa: ?
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Gansu, okręg Jinta

basen Yujingzi, grupa Xinminpu

Czas występowania 125-99,6 Ma

wczesna kreda (apt - alb)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauriformes

Hadrosauroidea

Xuwulong.jpg

Autor: Nobu Tamura [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Xuwulong był średniej wielkości ornitopodem, osiągał ok. 5 metrów długości. Jak każdy ornitopod, Xuwulong był roślinożercą. Być może koegzystował m.in. z neoceratopsem Archaeoceratops, ornitopodem Jintasaurus i tyranozauroidem Xiongguanlong.

Materiał kopalny

Holotyp GSGM-F00001 - niekompletny szkielet z: zachowaną czaszką (pierwotnie była artykulowana ze szkieletem pozaczaszkowym, lecz została od niego odseparowana w trakcie badań, sam szkielet pozaczaszkowy nie jest przestrzenny - jest eksponowany jedynie jego lewy bok) i żuchwą, prawie kompletnym szkieletem osiowym (brakuje tylko tylnych kręgów ogonowych), lewą częścią obręczy miednicznej i wiązkami skostniałych ścięgien nadosiowych.

Diagnoza

Uwaga! Poniższy fragment przedstawia szczegółowe dane i może wymagać od Czytelnika znajomości fachowych pojęć anatomicznych.

Do cech wyróżniających Xuwulong od innych przedstawicieli Hadrosauriformes należą:

- rostralny (bliższy czubkowi pyska) koniec kości zębowej, który nie jest skierowany ku dołowi, w widoku bocznym kształt litery "V" i którego czubek jest nieco poniżej połowy wysokości gałęzi kości zębowej

- powierzchnia stawowa żuchwy znajdującej się na poziomie połowy wysokości gałęzi kości zębowej

- powiększony, skierowany ku dołowi wyrostek przedłonowy

Filogeneza

Wg autorów naukowego opisu Xuwulong był on bazalnym przedstawicielem kladu Hadrosauriformes nie należącym do Hadrosauroidea sensu Godefroit i in. (1998) tj. <Bactrosaurus & Hadrosauridae, jednak prawdopodobnie należy do Hadrosauroidea sensu Sereno (1998) tj. >Hadrosauridae ~ Iguanodon. Najprawdopodobniej był bardziej bazalny niż Jintasaurus i być może był zbliżony filogenetycznie do rodzaju Equijubus.

Etymolgia

Nazwa rodzajowa Xuwulong składa się z chińskiego zwrotu grzecznościowego Xu-wu (w chińskiej tradycji wymyślane były przydomki starszyzny przez młodszych obywateli) nadanemu profesorowi Wang Yue-lun oraz chińskiego słowa long znaczącego "smok". Epitet gatunkowy yueluni również honoruje tego pioniera geologii w Chinach, żyjącego w latach 1903-1981.

Spis gatunków

Xuwulong You, Li i Liu, 2011
X. yueluni You, Li i Liu, 2011

Bibliografia

You Hailu, Li Daqing, Liu Weichang. A New Hadrosauriform Dinosaur from the Early Cretaceous of Gansu Province, China. „Acta Geologica Sinica (English Edition)”. 85 (1), ss. 51-57, 2011