Atrociraptor: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(nowy opis)
 
m (Materiał kopalny)
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 61: Linia 61:
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
[[Holotyp]] oznaczony jako TMP 95.166.1 to niekompletna czaszka, obejmujące kości przedszczękowe,  prawą kość szczękową, prawą k. zębową i fragmenty lewej, zęby i fragmenty innych kości ([[Philip Currie|Currie]] i [[David Varricchio|Varricchio]], 2004).  
+
[[Holotyp]] oznaczony jako TMP 95.166.1 to niekompletna czaszka, obejmujące kości przedszczękowe,  prawą kość szczękową, prawą k. zębową i fragmenty lewej, zęby i fragmenty innych kości ([[Philip Currie|Currie]] i [[David Varricchio|Varricchio]], 2004).  
 
[[Plik:Atrociraptor_by_raph04art.jpg|300px|thumb|right|Rekonstrukcja atrociraptora. Autor: Raph04art [http://raph04art.deviantart.com/art/Atrociraptor-619055710].]]
 
[[Plik:Atrociraptor_by_raph04art.jpg|300px|thumb|right|Rekonstrukcja atrociraptora. Autor: Raph04art [http://raph04art.deviantart.com/art/Atrociraptor-619055710].]]
  
Do ''Atrociraptor'' może też należeć kilkadziesiąt izolowanych zębów (wcześniej przypisywanych do rodzaju ''[[Saurornitholestes]]'') i kilka paliczków. Analiza morfometryczna ([[Derek Larson|Larson]] i [[Philip Currie|Currie]], 2013) wykazała, że zęby atrociraptora różnią się od zębów zaurornitolesta. Jednocześnie ujawniła pewne różnice między zębami należącymi do holotypu a materiałem przypisanym. Jednak zdaniem autorów są to stosunkowo drobne różnice i ich badanie wspiera zaliczenie izolowanych zębów dromeozaurydów z formacji Horseshoe Canyon do ''Atrociraptor''. Przypisanie do tego rodzaju paliczków jest o wiele bardziej wątpliwe, jako że okaz typowy zawierał jedynie kości czaszki. Szczątki te mogę należeć do innego dromeozauryda - ''[[Ricardoestesia]]'', lub nawet [[Troodontodae|troodontydów]] ([[Michael Mortimer|Mortimer]], 2014 online).
+
Do ''Atrociraptor'' może też należeć kilkadziesiąt izolowanych zębów (wcześniej przypisywanych do rodzaju ''[[Saurornitholestes]]'') i kilka paliczków. Analiza morfometryczna ([[Derek Larson|Larson]] i [[Philip Currie|Currie]], 2013) wykazała, że zęby atrociraptora różnią się od zębów zaurornitolesta. Jednocześnie ujawniła pewne różnice między zębami należącymi do holotypu a materiałem przypisanym. Jednak zdaniem autorów są to stosunkowo drobne różnice i ich badanie wspiera zaliczenie izolowanych zębów dromeozaurydów z formacji Horseshoe Canyon do ''Atrociraptor''. Przypisanie do tego rodzaju paliczków jest o wiele bardziej wątpliwe, jako że okaz typowy zawierał jedynie kości czaszki. Szczątki te mogę należeć do innego dromeozauryda - ''[[Ricardoestesia]]'', lub nawet [[Troodontidae|troodontydów]] ([[Michael Mortimer|Mortimer]], 2014 online).
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Linia 94: Linia 94:
  
 
Mortimer, M. (2014 online) [http://theropoddatabase.com/Dromaeosaurs.htm#Atrociraptormarshalli].
 
Mortimer, M. (2014 online) [http://theropoddatabase.com/Dromaeosaurs.htm#Atrociraptormarshalli].
 +
 
Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University.</small>
 
Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University.</small>
  

Aktualna wersja na dzień 19:28, 6 lip 2017

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Atrociraptor (atrociraptor)
Długość: ok. 1,7-2 m
Masa: ok. 15 kg
Miejsce występowania: Kanada - Alberta

(formacja Horseshoe Canyon)

Czas występowania 71-68 Ma

późna kreda (wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Dromaeosauridae

Eudromaeosauria

Atrociraptor marshalli by karkemish00.jpg

Rekonstrukcja. Autor: karkemish00 [4]

Wstęp

Atrociraptor był niewielkim dromeozaurydem, którego szczątki znaleziono na zachodzie Ameryki Północnej. Znaleziono tylko nieliczne fragmenty jego czaszki, reszta szkieletu pozostaje nieznana. Żył on w towarzystwie takich zwierząt jak tyranozauryd Albertosaurus i hadrozauryd Hypacrosaurus. Dokładna pozycja atrociraptora wewnątrz Dromaeosauridae pozostaje niejasna, bywał zaliczany zarówno do Velociraptorinae, Saurornitholestinae, jak i Dromaeosaurinae.

Materiał kopalny

Holotyp oznaczony jako TMP 95.166.1 to niekompletna czaszka, obejmujące kości przedszczękowe, prawą kość szczękową, prawą k. zębową i fragmenty lewej, zęby i fragmenty innych kości (Currie i Varricchio, 2004).

Rekonstrukcja atrociraptora. Autor: Raph04art [1].

Do Atrociraptor może też należeć kilkadziesiąt izolowanych zębów (wcześniej przypisywanych do rodzaju Saurornitholestes) i kilka paliczków. Analiza morfometryczna (Larson i Currie, 2013) wykazała, że zęby atrociraptora różnią się od zębów zaurornitolesta. Jednocześnie ujawniła pewne różnice między zębami należącymi do holotypu a materiałem przypisanym. Jednak zdaniem autorów są to stosunkowo drobne różnice i ich badanie wspiera zaliczenie izolowanych zębów dromeozaurydów z formacji Horseshoe Canyon do Atrociraptor. Przypisanie do tego rodzaju paliczków jest o wiele bardziej wątpliwe, jako że okaz typowy zawierał jedynie kości czaszki. Szczątki te mogę należeć do innego dromeozauryda - Ricardoestesia, lub nawet troodontydów (Mortimer, 2014 online).

Etymologia

Rekonstrukcja atrociraptora. Autor: FunkMonk (Michael B. H.) [2].

Nazwa Atrociraptor oznacza "brutalny rabuś", bądź też "dziki rabuś", i pochodzi od łacińskich słów atroci oraz raptor. Epitet gatunkowy honoruje Wayne’a Marshalla, odkrywcę holotypu.

Odkrycie i opis

Szczątki atrociraptora odkryto w 1995 r. w Kanadzie niedaleko Royal Tyrrell Museum of Paleontology. Tkwiły one w twardym bloku piaskowca. Odkrycie nowego dinozaura ogłoszono w 2000 r. Został on następnie nazwany i opisany cztery lata później przez Philipa Currie i Davida Varricchio.

Budowa

Szczątki atrociraptora tkwiące w skale. Autor zdjecia: Emily Willoughby [3].

Nieliczne znane kości czaszki wskazują, że Atrociraptor miał krótszy i głębszy pysk niż jego krewniacy. Czaszka cechowała się też stosunkowo dużym oknem szczękowym i względnie małym oknem przedoczodołowym (stanowiło ono 43% długości kości szczękowej). Również cały dół przedszczękowy był relatywnie mały. Jak u wszystkich dromeozaurydów, w kości przedszczękowej znajdowały się cztery zęby, i podobnie jak u reszty? welociraptorynów, największy z nich był ząb drugi. Dolna krawędź kości szczękowej była silnie wypukła. Znajdowało się w niej jedenaście zębów, silniej pochylonych do tyłu niż u innych dromeozaurydów z wyjątkiem Deinonychus i Bambiraptor. Dokładna liczba zębów w kościach zębowych jest nieznana, prawdopodobnie było ich po dwanaście lub trzynaście (Currie i Varricchio, 2004).

Spis gatunków

Atrociraptor Currie i Varricchio, 2004
A. marshalli Currie i Varricchio, 2004

Bibliografia

Currie, P.J., Varricchio, D.J. (2004). "A new dromaeosaurid from the Horseshoe Canyon Formation (Upper Cretaceous) of Alberta, Canada", 112–132. W: P. J. Currie, E. B. Koppelhus, M. A. Shugar, J. L. Wright. (eds.), Feathered Dragons. Indianapolis: Indiana University Press

Larson, D.W., Currie, P.J. (2013) “Multivariate analyses of small theropod dinosaur teeth and implications for paleoecological turnover through time”. PloS ONE. 8(1), e54329 [5].

Mortimer, M. (2014 online) [6].

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University.