Pseudolagosuchus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
m (Zastępowanie tekstu - "Występowanie3" na "Występowanie")
Linia 10: Linia 10:
 
  |miejsce                =  [[Argentyna]]
 
  |miejsce                =  [[Argentyna]]
 
<small>([[formacja]] [[Chañares]])</small>
 
<small>([[formacja]] [[Chañares]])</small>
  |czas                  =  {{Występowanie3|237|235}}
+
  |czas                  =  {{Występowanie|237|235}}
 
ok. 236 [[Ma]]<br>
 
ok. 236 [[Ma]]<br>
 
<small>[[środkowy trias]] (wczesny [[karnik]])</small>
 
<small>[[środkowy trias]] (wczesny [[karnik]])</small>

Wersja z 16:32, 10 gru 2018

Autor: Maciej Pindakiewicz
Korekta: Maciej Ziegler, Marcin Szermański, Łukasz Czepiński, Mateusz Tałanda


Pseudolagosuchus (pseudolagozuch)
Długość ok. 1 m
Miejsce Argentyna

(formacja Chañares)

Czas
252 201 145
66

ok. 236 Ma
środkowy trias (wczesny karnik)

Systematyka Archosauria

Dinosauromorpha

Dinosauriformes

Silesauridae

Pseudolagosuchus major..JPG
Rekonstrukcja pseudolagozucha. Autor: "Darkbinder" [1]
Homo sapiens.png Silesauridae.png

1 m

Porównanie wielkości Pseudolagosuchus i człowieka.
Sylwetki: Phylopic.org

Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Pseudolagosuchus to gad ze późnego triasu, żyjący na terenach obecnej Argentyny. Jest to kolejny stary rodzaj, któremu zmieniono klasyfikację w ostatnich latach. Arcucci opisała go jako typowego lagozucha, lecz obecnie jest traktowany jako silezauryd. Prawdopodobnie synonim Lewisuchus.

Historia i lokalizacja odkryć

Pseudolagosuchus został opisany przez Andreę Arcucci w 1987 z osadów formacji Chañares. Osady te leżą w prowincji Lia Rioja, należącej do Argentyny. Skamieniałości z tamtych warstw są datowane na wczesny karnik (późny trias) - 236 milionów lat. Wcześniej myślano, że jest starszy i pochodzi ze środkowego triasu.

Materiał kopalny

Holotyp PVL 4629 (PVL- Instytut Paleontologii kręgowców Miquel Lilo) składa się z niemal całej miednicy, lewej kości udowej i strzałkowej. Ma także nieliczne kości śródstopia i paliczków.

Paleoekologia

Trudno określić dietę tego gada, a zarazem niszę. Wiadomo iż tak jak pozostałe silezaurydy mógł być czworonożny lub poruszać się momentami na dwóch kończynach. Jeśli Nesbitt ma rację, (czyli Pseudolagosuchus jest synonimem Lewisuchus) to mógł być małym owadożercą lub drapieżnikiem.

Taksonomia

Piętnaście lat wcześniej na tym samym obszarze Alfred Romer odkrył szczątki gada, którego przypisał do tekodontów o nieokreślonej dokładnie przynależności. Holotyp składał się z fragmentów czaszki, niemal kompletnej żuchwy, kręgów szyjnych i piersiowych, fragmentów żeber, kości kończyn przednich i udowej. W 2010 Nesbitt badając szkielet i porównując go do pozostałych silezaurydów, oznajmił iż tak jak Pseudolagosuchus jest bliżej spokrewniony z dinozauromorfami (czyniąc go najpierwotniejszą odnogą Silesauridae). Na dodatek tak jak wcześniej Arcucci zaproponowała by je połączyć w jeden takson (tak jak w przypadku Nemegtosaurus i Opisthocoelicaudia), ze względu na podobne rozmiary, wiek i miejsce znalezienia. Obecnie jednak jest na to za mało dowodów (poza holotypami nie ma innych ich szczątków), by je oficjalnie przydzielić do jednego taksonu (w tym wypadku pierwszeństwo miałby Lewisuchus). Zatem trudno stwierdzić, czy mamy do czynienia z dwoma różnymi silezaurydami, żyjącymi na tym samym obszarze, czy z pojedynczym gatunkiem.

Etymologia

Pseudolagosuchus oznacza „fałszywego króliczego krokodyla" ( z greckiego lagos - „królik”, suchus - „krokodyl”, pseudo - „fałszywy”. Wynikało to z tego, że Arcucci uznała i opisała szczątki jako archozaura pokrewnemu lagozuchowi.

Spis gatunków

Pseudolagosuchus Arcucci, 1987
P. major Arcucci, 1987

Bibliografia

Arcucci, A. 1987. A new lagosuchidae (thecodontia-pseudosuchia) from the lost Chañares fauna (Chañarian reptile age, middle Triassic), La Rioja, Argentina. Ameghiniana, t. 24, nr. 1-2, str. 89-94.

Marsicano, C.A., Irmis, R.B., Mancuso, A.C., Mundil, R., Chemale, F. 2015. The precise temporal calibration of dinosaur origins. Proceedings of the National Academy of Sciences. doi: 10.1073/pnas.1512541112

Nesbitt, S.J., Sidor, C.A., Irmis, R.B., Angielczyk, K.D., Smith, R.M.H., Tsuji, L.A. 2010. Ecologically distinct dinosaurian sister group shows early diversification of Ornithodira. Nature, t. 464, str. 95–98. doi:10.1038/nature08718

Romer, A.S. 1972. The Chañares (Triassic) Reptile Fauna. XIV. Lewisuchus admixtus gen. et sp. nov., a further thecodont from the Chañares beds. Breviora, t. 390, str. 1–13.