Dachongosaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autorzy: |- | Marcin Szermański, Maciej Ziegler |} </small> ---- {| class="wikitable" style=...”)
 
m
 
Linia 79: Linia 79:
 
</small>
 
</small>
  
[[Kategoria:Dinosauria]]
+
 
[[Kategoria:Saurischia]]
 
[[Kategoria:Sauropodomorpha]]
 
[[Kategoria:Sauropoda]]
 
[[Kategoria:Sauropoda bazalne]]
 
[[Kategoria:Azja]]
 
[[Kategoria:Chiny]]
 
[[Kategoria:Mezozoik]]
 
[[Kategoria:Jura]]
 
[[Kategoria:Synemur]]
 
 
[[Kategoria:Nomen nudum]]
 
[[Kategoria:Nomen nudum]]

Aktualna wersja na dzień 11:50, 9 paź 2023

Autorzy:
Marcin Szermański, Maciej Ziegler


"Dachongosaurus" / "Dachungosaurus"

("daczongozaur" / "daczungozaur")

Długość: >10 m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Chiny – prowincja Junnan, Dafongtian

(gniwo Shawan formacji Lufeng)

Czas występowania wczesna jura (synemur)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

? Sauropoda

? Cetiosauridae

Dachongosaurus.jpg

Szkielet "D. yunnanensis". Źródło: za Zhao, 1985.

Wstęp

"Dachongosaurus" ("Dachungosaurus") to prawdopodobny zauropod z wczesnej jury znaleziony na terenie obecnych Chin. Nie został jeszcze formalnie opisany – jest nomen nudum.

Materiał kopalny

Składa się na niego częściowy szkielet (ok. 9,7 m) zawierający co najmniej 9 kręgów grzbietowych (ok. 118 mm), 17 żeber grzbietowych, kość udowa (ok. 955 mm).

Jego długość została oszacowana przez Mortimera na podstawie porównania kości udowej z jej odpowiednikiem u Jingshanosaurus.

Historia taksonu

Dinozaur ten został nieformalnie nazwany już w 1985 roku, lecz od tego czasu żaden z paleontologów nie zainteresował się nim na poważnie. Zhao Xijin (1985) uznał go bazalnego zauropoda z kilkoma zaawansowanymi cechami. W pracach nienaukowych David Lambert (1990) i (tymczasowo) George Olshevsky (1991) zaliczyli go do Cetiosauridae. Donald Glut (1997) uznał go za przedstawiciela kladu Sauropodomorpha o nieznanej bliższej systematyce (incertae sedis). Michael Mortimer (online) przypuszcza, że może to być tak naprawdę kolejny okaz Jingshanosaurus, choć jego holotyp jest wyraźnie mniejszy od szczątków znanych jako "Dachongosaurus"/"Dachungosaurus", a jego kość udowa nie nosi w sobie znaków szczególnych znanych u zauropodów - ma kształt litery "S", podczas gdy zauropodowe kości udowe były proste. Poleca go bezpiecznie umieścić w Plateosauria incertae sedis.

Etymologia

Jego nazwa znaczy "jaszczur z Dachung". Zhao Xijin (1985) użył dwóch form: "Dachongosaurus" (w tekście) i "Dachungosaurus" (w nagłówku tablicy) – prawdopodobnie pierwsze z nich powstało w wyniku literówki, ale wydaje się częściej używane (więcej niż 1 raz u Zhao). Zresztą Li i in. (1998) użyli formy "Dachongosaurus yunnanensis" do swojego spisu lokalnej fauny z jury. Nie wiadomo, czy przy ewentualnym, formalnym opisie tego dinozaura któryś z nich stanie się jego oficjalną nazwą rodzajową. Epitet gatunkowy "yunnanensis" odnosi się do prowincji Junnan.

Spis gatunków

"Dachongosaurus" Zhao, 1985 nomen nudum
= "Dachungosaurus" Zhao, 1985 nomen nudum
"D. yunnanensis" Zhao, 1985 nomen nudum

Bibliografia

Mortimer, M. (2011, online): http://theropoddatabase.blogspot.com/2011/01/dachongosaurus-zhaos-nomina-nuda-part-2.html