Phyllodon: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Maciej Ziegler | Łukasz Czepiński Daniel Madzia Adrian Tkocz ...”)
 
m (Do poprawy?)
Linia 1: Linia 1:
 +
hasło do weryfikacji
 +
 
<small>
 
<small>
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
Linia 103: Linia 105:
 
[[Kategoria:Kimeryd]]
 
[[Kategoria:Kimeryd]]
 
[[Kategoria:Nomen dubium]]
 
[[Kategoria:Nomen dubium]]
 +
[[Kategoria:Do poprawy - niezajęte]]

Wersja z 13:37, 9 kwi 2012

hasło do weryfikacji

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Łukasz Czepiński

Daniel Madzia

Adrian Tkocz

Krzysztof Lichota


Phyllodon (fillodont)
Długość: 1-2 m
Masa: 1-10 kg
Miejsce występowania: Portugalia - dystrykt Leiria

(formacja Guimarota)

Czas występowania 156-153 Ma

późna jura (wczesny kimeryd)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Phyllodon2.jpg

Kości zębowe należące prawdopodobnie do P. henkeli (skala: 5 mm). [1]

Wstęp

Phyllodon to rodzaj bazalnego ornitopoda znanego jedynie z zębów i kości żuchwy. Prawdopodobnie szybko biegał na dwóch nogach, a żywił się roślinami, które zrywał rogowym dziobem. Żył w późnej jurze na terenach obecnej Portugalii.

Etymologia

Nazwa Phyllodon znaczy "liściozęby" (gr. phyllon - "liść" i gr. odon - "ząb"). Phyllodon to także pewien rodzaj mchu, ale oba organizmy należą do innych królestw, więc nie ma problemu związanego z zajęciem nazwy.

Materiał kopalny i lokalizacja

Holotypem jest ząb z dolnej szczęki oznaczony MGSP G5. Znajduje się on w Muzeum Badań Geologicznych Portugalii w Lizbonie (Museum of the Geological Survey of Portugal). Autor opisu i nazwy Phyllodon - Richard Thulborn - uznał też ząb ze szczęki górnej (MGSP G2) za należący do Phyllodon.

Nowy materiał, pochodzący z tej samej lokalizacji, co poprzedni, został opisany przez Olivera Rauhuta w 2001 roku. Było to ponad 120 małych zębów (prawdopodobnie pochodzących od młodych osobników) z różnych części szczęk oraz cztery bezzębne części żuchw. Rauhut uznał, że należały do Phyllodon, ponieważ nie odnaleziono tam żadnych szczątków innych dinozaurów. Skamieniałości odnaleziono niedaleko miasta Leiria w osadach z wczesnokimerydzkich.

Pozycja systematyczna

Szczątki Phyllodon należą prawdopodobnie do niedużego, bazalnego ornitopoda. Często uznaje się ten rodzaj za nomen dubium, lecz Rauhut wykazał różnice w budowie zębów, które uznał za pochodzące od tego dinozaura. Sam holotyp jest jednak niediagnostyczny. Zęby Phyllodon są najbardziej podobne do zębów północnoamerykańskich rodzajów Drinker i Nanosaurus.

Spis gatunków

Phyllodon Thulborn, 1973 ?nomen dubium
P. henkeli Thulborn, 1973 ?nomen dubium

Bibliografia

http://en.wikipedia.org/wiki/Phyllodon

http://www.users.qwest.net/~jstweet1/ornithopoda.htm

Phyllodon1.jpg Zęby P. henkeli (skala: 1 mm). [2]

A - ząb z kości przedszczękowej (kompletny) B - ząb z kości przedszczękowej - z ząbkowaną częścią środkową (widok ze strony wewnętrznej) C - ząb z kości przedszczękowej - bez ząbkowania (widok ze strony zewnętrznej) D - ząb z kości szczękowej - nieco zniszczony (widok ze strony wewnętrznej) E i F - zęby z kości szczękowej (widok ze strony zewnętrznej i wewnętrznej) G i H - zęby z kości szczękowej (widok ze strony wewnętrznej i od przodu (?mesial)) I i J - zęby z kości zębowej (widok ze strony zewnętrznej i od wewnątrz) K - zniszczony ząb z kości zębowej (kompletny) L - mały ząb kości zębowej (widok ze strony wewnętrznej)