Marginocephalia: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m (Zastępowanie tekstu - "Występowanie3" na "Występowanie") |
||
| (Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
|- | |- | ||
! '''[[:Kategoria:Czas|Czas występowania]]''' | ! '''[[:Kategoria:Czas|Czas występowania]]''' | ||
| − | |{{Występowanie| | + | |{{Występowanie|162|66}} |
162-66 [[Ma]]<br> | 162-66 [[Ma]]<br> | ||
<small>[[późna jura]] ([[oksford]]) - [[późna kreda]] ([[mastrycht]])</small> | <small>[[późna jura]] ([[oksford]]) - [[późna kreda]] ([[mastrycht]])</small> | ||
| Linia 17: | Linia 17: | ||
|- | |- | ||
! '''Systematyka''' | ! '''Systematyka''' | ||
| − | | {{Marginocephalia}} <small>Sereno, [[1986]] | + | | {{Marginocephalia}} <small>Sereno, [[1986]] |
: '''[[Ceratopsia]]''' | : '''[[Ceratopsia]]''' | ||
: '''[[Pachycephalosauria]]''' | : '''[[Pachycephalosauria]]''' | ||
| + | </small> | ||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 16:32, 10 gru 2018
| Marginocephalia (marginocefale) | |
|---|---|
| Czas występowania |
162-66 Ma |
| Dieta | roślinożerne |
| Rozmiary | do 9 m długości |
| Występowanie | Ameryka Północna Azja ?Europa |
| Systematyka | Dinosauria
Marginocephalia Sereno, 1986
|
Dinozaury ptasiomiedniczne ze zgrubiałym tyłem czaszki. Grupa obejmuje dinozaury grubogłowe i rogate.
Definicja: Najwęższy klad zawierający Pachycephalosaurus wyomingensis i Triceratops horridus ale nie Heterodontosaurus tucki, Hypsilophodon foxii i Ankylosaurus magniventris.