2015: Różnice pomiędzy wersjami
m (+ lepidocheirozaur + zuoyunlong) |
m (→Dinosauria) |
||
| Linia 16: | Linia 16: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W roku 2015 opisano ''' | + | W roku 2015 opisano '''31''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów (w tym '''25''' nowych [[rodzaj]]ów i '''24''' nowe [[gatunek|gatunki]]). Za [[Takson_ważny|ważne]] uznaje się obecnie '''30''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 58: | Linia 58: | ||
| {{Kpt|(Blows, [[1996]]) Blows, 2015}} | | {{Kpt|(Blows, [[1996]]) Blows, 2015}} | ||
| [[Tyreofor]] ([[nodozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Polacanthus rudgwickensis'')</small> | | [[Tyreofor]] ([[nodozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Polacanthus rudgwickensis'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | | '''''[[Hualianceratops|{{U|Hualianceratops wucaiwanensis}}]]''''' | ||
| + | | {{Kpt|Han, Forster, Clark & Xu, 2015}} | ||
| + | | [[Bazalny]] [[ceratops]] ([[czaojangzauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Huanansaurus|{{U|Huanansaurus ganzhouensis}}]]''''' | | '''''[[Huanansaurus|{{U|Huanansaurus ganzhouensis}}]]''''' | ||
| Linia 70: | Linia 74: | ||
|{{Kpt|Shibata & Azuma, 2015}} | |{{Kpt|Shibata & Azuma, 2015}} | ||
|[[Ornitopod]] ([[bazalny]] [[hadrozauroid]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Japonia|Japonii]] | |[[Ornitopod]] ([[bazalny]] [[hadrozauroid]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Japonia|Japonii]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | | '''''[[Kunbarrasaurus|{{U|Kunbarrasaurus ieversi}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Leahey, Molnar, Carpenter, Witmer & Salisbury, 2015}} | ||
| + | | [[Tyreofor]] ([[Ankylosauria|ankylozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Australia|Australii]] | ||
|- | |- | ||
| ''[[Kulindapteryx|{{U|Lepidocheirosaurus natatilis}}]]'' | | ''[[Kulindapteryx|{{U|Lepidocheirosaurus natatilis}}]]'' | ||
Wersja z 12:50, 13 gru 2015
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 |
| 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 |
| 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 ... |
Wydarzenia
- 12. marca 2015 roku zmarła Zofia Kielan-Jaworowska, polska paleontolog.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W roku 2015 opisano 31 nowych nazw dinozaurów (w tym 25 nowych rodzajów i 24 nowe gatunki). Za ważne uznaje się obecnie 30 z nich.
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi |
|---|---|---|
| Brontosaurus parvus | (Peterson & Gilmore, 1902) Tschopp, Mateus & Benson, 2015 | Zauropod (diplodokid) z późnej jury USA (wcześniej Elosaurus parvus, Apatosaurus parvus) |
| Brontosaurus yahnahpin | (Filla & Redman, 1994) Tschopp, Mateus & Benson, 2015 | Zauropod (diplodokid) z późnej jury USA (wcześniej Apatosaurus yahnahpin, Eobrontosaurus yahnahpin) |
| Chilesaurus diegosuarezi | Novas, Salgado, Suárez, Agnolín, Ezcurra, Chimento, de la Cruz, Isasi, Vargas & Rubilar-Rogers, 2015 | Roślinożerny teropod (tetanur) z późnej jury Chile |
| Crichtonpelta benxiensis | Arbour & Currie, 2015 | Tyreofor (ankylozauryd) z wczesnej/późnej kredy Chin (wcześniej Crichtonsaurus benxiensis) |
| Dakotaraptor steini | DePalma, Burnham, Martin, Larson & Bakker, 2015 | Teropod (duży dromeozauryd) z późnej kredy USA |
| Eucnemesaurus entaxonis | McPhee, Choiniere, Yates & Viglietti, 2015 | Zauropodomorf z późnego triasu-wczesnej jury RPA, drugi ważny gatunek Eucnemesaurus |
| Galeamopus hayi | (Holland, 1924) Tschopp, Mateus & Benson, 2015 | Zauropod (diplodokid) z późnej jury USA (wcześniej Diplodocus hayi) |
| Haestasaurus becklesii | (Mantell, 1852) Upchurch, Mannion & Taylor, 2015 | Zauropod (bazalny Macronaria) z wczesnej kredy Wielkiej Brytanii (wcześniej Pelorosaurus becklesii, Morosaurus becklesii) |
| Horshamosaurus rudgwickensis | (Blows, 1996) Blows, 2015 | Tyreofor (nodozauryd) z wczesnej kredy Wielkiej Brytanii (wcześniej Polacanthus rudgwickensis) |
| Hualianceratops wucaiwanensis | Han, Forster, Clark & Xu, 2015 | Bazalny ceratops (czaojangzauryd) z późnej kredy Chin |
| Huanansaurus ganzhouensis | Lü, Pu, Kobayashi, Xu, Chang, Shang, Liu, Lee, Kundrát & Shen, 2015 | Teropod (owiraptorozaur) z późnej kredy Chin |
| Iguanodon galvensis | Verdú, Royo-Torres, Cobos & Alcalá, 2015 | Ornitopod (iguanodontyd) z wczesnej kredy Hiszpanii, trzeci ważny gatunek Iguanodon |
| Koshisaurus katsuyama | Shibata & Azuma, 2015 | Ornitopod (bazalny hadrozauroid) z wczesnej kredy Japonii |
| Kunbarrasaurus ieversi | Leahey, Molnar, Carpenter, Witmer & Salisbury, 2015 | Tyreofor (ankylozaur) z wczesnej kredy Australii |
| Lepidocheirosaurus natatilis | Alifanov & Saveliev, 2015 | = Kulindapteryx ukureica |
| Lepidus praecisio | Nesbitt & Ezcurra, 2015 | Teropod (celofyzoid) z późnego triasu USA |
| Mosaiceratops azumai | Zheng, Jin & Xu, 2015 | Ceratops (bazalny neoceratops) z późnej kredy Chin |
| Nebulasaurus taito[1] | Xing, Miyashita, Currie, You & Dong, 2015 | Zauropod (euzauropod) ze środkowej jury Chin |
| Padillasaurus leivaensis | Carballido, Pol, Ruge, Bernal, Páramo-Fonseca & Etayo-Serna, 2015 | Zauropod (brachiozauryd) z wczesnej kredy Kolumbii |
| Probrachylophosaurus bergei | Fowler & Horner, 2015 | Ornitopod (hadrozauryd) z późnej kredy USA |
| Pulanesaura eocollum | McPhee, Bonnan, Yates, Neveling & Choiniere, 2015 | Bazalny zauropod z wczesnej jury RPA |
| Regaliceratops peterhewsi | Brown & Henderson, 2015 | Ceratops (chasmozauryn) z późnej kredy Kanady, wykazujący konwergencję do centrozaurynów |
| Saurornitholestes sullivani | Jasinski, 2015 | Teropod (dromeozauryd) z późnej kredy USA, trzeci gatunek Saurornitholestes |
| Sefapanosaurus zastronensis | Otero, Krupandan, Pol, Chinsamy & Choiniere, 2015 | Zauropodomorf z późnego triasu-wczesnej jury RPA |
| Supersaurus lourinhanensis | (Bonaparte & Mateus, 1999) Tschopp, Mateus & Benson, 2015 | Zauropod (diplodokid) z późnej jury Portugalii (wcześniej Dinheirosaurus lourinhanensis) |
| Qijianglong guokr | Xing, Miyashita, Zhang, Li, Ye, Sekiya, Wang & Currie, 2015 | Zauropod (mamenchizauryd) z późnej jury Chin |
| Ugrunaaluk kuukpikensis[2] | Mori, Druckenmiller & Erickson, in press | Ornitopod (hadrozauryd) z późnej kredy USA |
| Wendiceratops pinhornensis | Evans & Ryan, 2015 | Ceratops (centrozauryn) z późnej kredy Kanady |
| Yi qi | Xu, Zheng, Sullivan, Wang, Xing, Wang, Zhang, O’Connor, Zhang & Pan, 2015 | Teropod (skansoriopterygid) ze środkowej-późnej jury Chin ze skórną błoną lotną na kończynach przednich |
| Zhenyuanlong suni | Lü & Brusatte, 2015 | Teropod (dromeozauryd) z wczesnej kredy Chin |
| Zuoyunlong huangi | Wang, You, Wang, Xu, Yi, Xie, Jia & Xing, in press | Ornitopod (bazalny hadrozauroid) z późnej kredy Chin |
- ↑ opis nebulazaura pojawił się w wersji w druku już w 2013 roku, jednak duża kolejka artykułów w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica wymusiła oczekiwanie na oficjalne uznanie nazwy aż dwa lata.
- ↑ opis ugrunaaluka pojawił się w wersji w druku w 2015 roku, jednak duża kolejka artykułów w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica wymusza oczekiwanie na oficjalne uznanie nazwy.