Ekrixinatosaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(drobne)
(aktualizacja)
Linia 18: Linia 18:
 
|-
 
|-
 
! '''Długość''':
 
! '''Długość''':
| ok. 10-11 m
+
| 6,5-11 m
  
 
|-
 
|-
 
! '''Masa''':
 
! '''Masa''':
| ok. 4 t
+
| ? t
  
 
|-
 
|-
Linia 28: Linia 28:
 
| [[Argentyna]] - prowincja Neuquén
 
| [[Argentyna]] - prowincja Neuquén
  
<small>([[formacja Candeleros]] albo [[formacja Portezuelo]]</small>
+
<small>([[formacja]] [[Candeleros]]/??[[Portezuelo]])</small>
 
|-
 
|-
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
| 99-93 (?91-88) Ma
+
| <small>późna [[kreda]] (wczesny [[cenoman]]<ref>Wiek jest niepewny, lecz na pewno nieznacznie starszy niż szacowany wiek formacji Huincul - zob. [[Carnosauria#Kiedy]]. Wczesny cenoman wg m.in.:<br>- Novas, F.E., Agnolín, F.L., Ezcurra, M.D., Porfiri, J. & Canale, J.I. (2013) "Evolution of the carnivorous dinosaurs during the Cretaceous: The evidence from Patagonia" Cretaceous Research [[doi:10.1016/j.cretres.2013.04.001]]<br>- Leanza, H.A., Apesteguia, S., Novas, F.E. & de la Fuente, M.S. (2004) "Cretaceous terrestrial beds from the Neuquen Basin (Argentina) and their tetrapod assemblages" Cretaceous Research, 25, 61-87. [[doi:10.1016/j.cretres.2003.10.005]]</ref>)
  
<small>późna [[kreda]] ([[cenoman]])</small>
+
ok. 101-97 Ma </small>
 
|-
 
|-
 
! '''Systematyka'''
 
! '''Systematyka'''
Linia 50: Linia 50:
 
? [[Brachyrostra]]
 
? [[Brachyrostra]]
 
|-
 
|-
| colspan=2 |[[Plik:Ekrixinatosaurus.jpg|400px|]]
+
| colspan=2 |[[Plik:Ekrixinatosaurus_the_monster_abelisaurid_by_teratophoneus.jpg|400px|]]
<small> [http://paleoaeolos.deviantart.com/art/Ekrixinatosaurus-novasi-21255650]</small>
+
<small>[http://teratophoneus.deviantart.com/art/The-Monster-Abelisaurid-212115711 Autor: Robinson Kunz]</small>
 
|}
 
|}
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Ekrixinatosaurus'' to [[rodzaj]] abelizauryda żyjącego w "środkowej" kredzie ([[cenoman]]) na terenach dzisiejszej Argentyny (prowincja Neuquén, Patagonia). Skamieliny tego dinozaura odkryto w [[1999]] roku, ale opisano dopiero w [[2004]]. ''Ekrixinatosaurus'' był bardzo dużym i masywnym abelizaurydem.
+
''Ekrixinatosaurus'' to [[rodzaj]] abelizauryda żyjącego w "środkowej" kredzie ([[cenoman]]) na terenach dzisiejszej Argentyny (prowincja Neuquén, Patagonia). Skamieliny tego dinozaura odkryto w [[1999]] roku, ale opisano dopiero w [[2004]].  
 +
 
 +
==Budowa i wymiary==
 +
''Ekrixinatosaurus'' był bardzo dużym i masywnym abelizaurydem. Czaszka została oszacowana na podstawie ''[[Carnotaurus]]'' i ''[[Majungasaurus]]'' na 83 cm długości (Calvo i in., 2004) i nieznaną metodą na 85 cm (Juárez-Valieri i in., 2011), lecz najbardziej podobny i blisko spokrewniony jest ''[[Skorpiovenator]]'', na podstawie którego można oszacować długość czaszki na 75-80 cm (wg Canale i in., 2009, ryc. 2b). Długość ''Ekrixinatosaurus'' została oszacowana na 7-8 m (Calvo i in., 2004), 6,5 m (Paul, 2010) i 10-11 m (Juárez-Valieri i in., 2011); wg tych ostatnich jest to największy (nazwany) abelizauryd - zob. więcej w [[Abelisauridae#Wymiary]].
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Linia 64: Linia 67:
  
 
==Paleoekologia==
 
==Paleoekologia==
Ekryksinatozaur był zapewne drapieżnikiem. Jego szczątki odnaleziono w osadach formacji [[Candeleros]] (ale pojawiła się też sugestia, że w [[Portezuelo]]). Żył na podmokłych terenach Gondwany wraz z rybami, żabami, wężami, żółwiami, ssakami i sfenodontami (z których dziś żyje jedynie hatteria). Większa fauna obejmowała dinozaury: zauropody takie jak [[rebbachizauryd]] ''[[Limaysaurus]]'' i [[bazalny]] [[tytanozaur]] ''[[Andesaurus]]'', ogromne [[karcharodontozauryd]]y - ''[[Giganotosaurus]]'' i [[eumaniraptor]]y - ''[[Buitreraptor]]''.
+
Ekryksinatozaur był zapewne drapieżnikiem. Jego szczątki odnaleziono w osadach formacji [[Candeleros]] (ale pojawiła się też sugestia, że w [[Portezuelo]]). Żył na podmokłych terenach Gondwany wraz z rybami, żabami, wężami, żółwiami, ssakami i sfenodontami (z których dziś żyje jedynie hatteria). Większa fauna obejmowała dinozaury: zauropody takie jak [[rebbachizauryd]] ''[[Limaysaurus]]'' i [[tytanozaur]] ''[[Andesaurus]]'', ogromne [[karcharodontozauryd]]y - ''[[Giganotosaurus]]'' i [[eumaniraptor]]y - ''[[Buitreraptor]]''.
  
 
==Pozycja filogenetyczna==
 
==Pozycja filogenetyczna==
Pokrewieństwo ''Ekrixinatosaurus'' z innymi abelizaurydami jest kwestią kontrowersyjną. Wg analizy kladystycznej przeprowadzonej przez [[Ceratosauria#Canale_i_in..2C_2009|Canale i in. (2009]]) ekryksinatozaur należy do [[Brachyrostra]] a jego najbliższym krewnym jest ''[[Skorpiovenator]]'', a nieco dalszym ''[[Ilokelesia]]''. Natomiast wg analizy [[Ceratosauria#Carrano_i_Sampson.2C_2008|Carrano i Sampsona (2008]]) ''Ekrixinatosaurus'' jest bardziej [[bazalny]] i nie należy do [[klad]]u zawierającego pozostałe abelizaurydy (poza wczesnymi, afrykańskimi rodzajami ''[[Rugops]]'' i ''[[Kryptops]]''): ''[[Abelisaurus]]'', ''[[Aucasaurus]]'', ''Indosaurus'', ''[[Majungasaurus]]'', ''[[Rajasaurus]]'', ''[[Carnotaurus]]'' i ''Ilokelesia''. Zob. też [[kladogram]] z [[Ceratosauria#D.27Orazi_Porchetti_i_in..2C_2011|D'Orazi Porchetti i in., 2011]].
+
Pokrewieństwo ''Ekrixinatosaurus'' z innymi abelizaurydami jest kwestią kontrowersyjną. Wg większości - w tym nowszych i obszerniejszych - analiz kladystycznych (np. [[Ceratosauria#Canale_i_in..2C_2009|Canale i in. (2009]]) ekryksinatozaur znajduje się w [[Brachyrostra]], w pobliżu ''[[Skorpiovenator]]''. Wg analizy [[Ceratosauria#Carrano_i_Sampson.2C_2008|Carrano i Sampsona (2008]]) jest bardziej [[bazalny]] i nie należy do [[klad]]u zawierającego większość pozostałych abelizaurydów (poza wczesnym, afrykańskim ''[[Rugops]]'')., zob. więcej w [[Ceratosauria#Kladogramy]].
 
 
Włoski paleontolog Andrea [[Cau]] na swoim blogu napisał o przeprowadzonej przez siebie analizie kladystycznej. Użył on danych z pracy [[Canale]] i in. ([[2009]]), [[Sereno]] i in. ([[2004]]) oraz [[Carrano]] i Sampsona ([[2008]]). Uwzględnił [[rodzaj]] ''[[Kryptops]]'', którego pominięto w poprzednich badaniach. Okazało się, że taksony siostrzane ''Ekrixinatosaurus'' i ''[[Skorpiovenator]]'' tworzą politomię z ''[[Abelisaurus]]'', ''[[Majungasaurus]]'' oraz [[Brachyrostra]] (do którego należą jedynie ''[[Aucasaurus]]'', ''[[Carnotaurus]]'' i ''[[Ilokelesia]]''). Cau zauważa, że takie umiejscowienie skorpiowenatora pozostaje w zgodzie z plezjomorfiami jego czaszki. Do takich badań należy podchodzić jednak z rezerwą, ponieważ nie są to prace naukowe, a więc nie przeszły recenzji specjalistów.
 
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
Linia 93: Linia 94:
 
Carrano, M.T. & Sampson, S.D. (2008) "The phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda)" Journal of Systematic Palaeontology, 6, 182-236.
 
Carrano, M.T. & Sampson, S.D. (2008) "The phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda)" Journal of Systematic Palaeontology, 6, 182-236.
  
D'Orazi Porchetti, S., Nicosia, U., Biava, A. & Maganuco, S. (2011) "New Abelisaurid Material from the Upper Cretaceous (Cenomanian) of Morocco" Rivista Italiana di Paleontologia e Stratigrafia, 177(3)
+
Juárez-Valieri, R.D., Porfiri, J.D. & Calvo, J.O. (2011) "New Information on Ekrixinatosaurus novasi Calvo et al 2004, a giant and massively-constructed Abelisauroid from the “Middle Cretaceous” of Patagonia" Calvo, J.O., Porfiri, J.D., González Riga & Dos Santos [ed.] "Paleontologia y dinosaurios desde América Latina" Editorial de la Universidad Nacional de Cuyo, 161-169.
  
Juárez-Valieri, R.D., Porfiri, J.D. & Calvo, J.O. (2011) "New Information on Ekrixinatosaurus novasi Calvo et al 2004, a giant and massively-constructed Abelisauroid from the “Middle Cretaceous” of Patagonia" Calvo, J.O., Porfiri, J.D., González Riga & Dos Santos [ed.] "Paleontologia y dinosaurios desde América Latina" Editorial de la Universidad Nacional de Cuyo, 161-169.
+
Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University
  
http://home.comcast.net/~eoraptor/Ceratosauria.htm#Ekrixinatosaurusnovasi
+
http://archosaur.us/theropoddatabase/Ceratosauria.htm#Ekrixinatosaurusnovasi
  
http://theropoda.blogspot.com/2008/12/il-cacciatore-di-scorpioni.html
+
http://www.dinodata.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6516&Itemid=67
  
http://www.dinodata.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6516&Itemid=67</small>
+
<references/></small>
  
 
[[Kategoria:Dinosauria]]
 
[[Kategoria:Dinosauria]]

Wersja z 11:50, 22 gru 2013

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Adrian Tkocz

Tomasz Sokołowski

Łukasz Czepiński


Ekrixinatosaurus (ekryksinatozaur)
Długość: 6,5-11 m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja Neuquén

(formacja Candeleros/??Portezuelo)

Czas występowania późna kreda (wczesny cenoman[1])

ok. 101-97 Ma

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Ceratosauria

Abelisauridae

? Carnotaurinae

? Brachyrostra

Ekrixinatosaurus the monster abelisaurid by teratophoneus.jpg

Autor: Robinson Kunz

Wstęp

Ekrixinatosaurus to rodzaj abelizauryda żyjącego w "środkowej" kredzie (cenoman) na terenach dzisiejszej Argentyny (prowincja Neuquén, Patagonia). Skamieliny tego dinozaura odkryto w 1999 roku, ale opisano dopiero w 2004.

Budowa i wymiary

Ekrixinatosaurus był bardzo dużym i masywnym abelizaurydem. Czaszka została oszacowana na podstawie Carnotaurus i Majungasaurus na 83 cm długości (Calvo i in., 2004) i nieznaną metodą na 85 cm (Juárez-Valieri i in., 2011), lecz najbardziej podobny i blisko spokrewniony jest Skorpiovenator, na podstawie którego można oszacować długość czaszki na 75-80 cm (wg Canale i in., 2009, ryc. 2b). Długość Ekrixinatosaurus została oszacowana na 7-8 m (Calvo i in., 2004), 6,5 m (Paul, 2010) i 10-11 m (Juárez-Valieri i in., 2011); wg tych ostatnich jest to największy (nazwany) abelizauryd - zob. więcej w Abelisauridae#Wymiary.

Etymologia

Ekrixinatosaurus został odkryty dzięki zastosowaniu materiałów wybuchowych - stąd nazwa oznaczająca "jaszczura zrodzonego z eksplozji" (Ekrixi to po grecku "eksplozja", nato - łac. "narodziny" i saurus - gr. "jaszczur"). Epitet gatunkowy nadano na cześć Fernando Novasa, paleontologa zajmującego się między innymi abelizaurydami.

Materiał kopalny

Znaleziono jedynie jednego, dość kompletnego osobnika oznaczonego MUCPv-294 (holotyp znajduje się w Museo de la Universidad Nacional del Comahue, Buenos Aires, Neuquén). Na szkielet czaszkowy składają się: niecałe kości szczękowe, kości zaoczodołowe, kość łuskowa, kości czołowe, ciemieniowe, kość potyliczna, kolec nozdrzowy tylny, niekompletne kości zębowe oraz zęby. Poza tym znaleziono: kręgi szyjne, piersiowe, żebra, kręgi ogonowe i szewrony, kości miednicy: biodrową, kulszową, łonową oraz kości kończyn tylnych: kości udowe, strzałkowe, kość skokowa, kość piętową, kości śródstopia, palce i pazury.

Paleoekologia

Ekryksinatozaur był zapewne drapieżnikiem. Jego szczątki odnaleziono w osadach formacji Candeleros (ale pojawiła się też sugestia, że w Portezuelo). Żył na podmokłych terenach Gondwany wraz z rybami, żabami, wężami, żółwiami, ssakami i sfenodontami (z których dziś żyje jedynie hatteria). Większa fauna obejmowała dinozaury: zauropody takie jak rebbachizauryd Limaysaurus i tytanozaur Andesaurus, ogromne karcharodontozaurydy - Giganotosaurus i eumaniraptory - Buitreraptor.

Pozycja filogenetyczna

Pokrewieństwo Ekrixinatosaurus z innymi abelizaurydami jest kwestią kontrowersyjną. Wg większości - w tym nowszych i obszerniejszych - analiz kladystycznych (np. Canale i in. (2009) ekryksinatozaur znajduje się w Brachyrostra, w pobliżu Skorpiovenator. Wg analizy Carrano i Sampsona (2008) jest bardziej bazalny i nie należy do kladu zawierającego większość pozostałych abelizaurydów (poza wczesnym, afrykańskim Rugops)., zob. więcej w Ceratosauria#Kladogramy.

Spis gatunków

Ekrixinatosaurus Calvo, Rubilar-Roger i Moreno, 2004
= "Ekrixinatosaurus" Juarez Valieri, Fiorelli i Cruz, 2004
E. novasi Calvo, Rubilar-Roger i Moreno, 2004
= "Ekrixinatosaurus novasi" Juarez Valieri, Fiorelli i Cruz, 2004

Bibliografia

Calvo, J.O., Rubilar, D., & Moreno, K. (2004) "A new Abelisauridae (Dinosauria: Theropoda) from northwest Patagonia" Ameghiniana 41: 555-563.

Canale, J.I., Scanferla, C.A., Agnolin, F.L. & Novas, F.E. (2009) "New carnivorous dinosaur from the Late Cretaceous of NW Patagonia and the evolution of abelisaurid theropods" Naturwissenschaften, 96, 409-414. doi 10.1007/s00114-008-0487-4.

Carrano, M.T. & Sampson, S.D. (2008) "The phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda)" Journal of Systematic Palaeontology, 6, 182-236.

Juárez-Valieri, R.D., Porfiri, J.D. & Calvo, J.O. (2011) "New Information on Ekrixinatosaurus novasi Calvo et al 2004, a giant and massively-constructed Abelisauroid from the “Middle Cretaceous” of Patagonia" Calvo, J.O., Porfiri, J.D., González Riga & Dos Santos [ed.] "Paleontologia y dinosaurios desde América Latina" Editorial de la Universidad Nacional de Cuyo, 161-169.

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University

http://archosaur.us/theropoddatabase/Ceratosauria.htm#Ekrixinatosaurusnovasi

http://www.dinodata.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6516&Itemid=67

  1. Wiek jest niepewny, lecz na pewno nieznacznie starszy niż szacowany wiek formacji Huincul - zob. Carnosauria#Kiedy. Wczesny cenoman wg m.in.:
    - Novas, F.E., Agnolín, F.L., Ezcurra, M.D., Porfiri, J. & Canale, J.I. (2013) "Evolution of the carnivorous dinosaurs during the Cretaceous: The evidence from Patagonia" Cretaceous Research doi:10.1016/j.cretres.2013.04.001
    - Leanza, H.A., Apesteguia, S., Novas, F.E. & de la Fuente, M.S. (2004) "Cretaceous terrestrial beds from the Neuquen Basin (Argentina) and their tetrapod assemblages" Cretaceous Research, 25, 61-87. doi:10.1016/j.cretres.2003.10.005