Sinopliosaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Dawid Mika | Marcin Szermański |} </small> ---- {| class="wikitable" st...”)
 
m (drobne meryt., nie wiem czy tak spis gat.)
Linia 6: Linia 6:
 
| [[Dawid Mika]]
 
| [[Dawid Mika]]
 
| [[Marcin Szermański]]
 
| [[Marcin Szermański]]
 +
 +
[[Maciej Ziegler]]
 
|}
 
|}
 
</small>
 
</small>
Linia 61: Linia 63:
 
[[Hou]] i inni ([[1975]]) opisali na podstawie IVPP V4793 nowy [[gatunek]] sinopliozaura - "''S''". ''fusuiensis''. Jednakże [[holotyp]] typowego gatunku tego zwierzęcia - ''Sinopliosaurus weiyuanensis'' - to [[chimera]] złożona z zębów teleozauryda, kręgów krokodyla oraz kości kulszowej i udowej pliozauryda.  
 
[[Hou]] i inni ([[1975]]) opisali na podstawie IVPP V4793 nowy [[gatunek]] sinopliozaura - "''S''". ''fusuiensis''. Jednakże [[holotyp]] typowego gatunku tego zwierzęcia - ''Sinopliosaurus weiyuanensis'' - to [[chimera]] złożona z zębów teleozauryda, kręgów krokodyla oraz kości kulszowej i udowej pliozauryda.  
  
[[Buffetaut]] i współpracownicy ([[2008]]) stwierdzili, że IVPP V4793 należy naprawdę do [[spinozauryd]]a. Zauważyli, że występują w nich cechy zarówno [[spinozauryn]]ów (brak ząbkowania) jak i [[baryonychynyn]]ów (obecność charakterystycznego "żebrowania"). Podkreślono ich zaskakujące podobieństwo do zębów ''[[Siamosaurus]] suteethorni'' i zasugerowano, że "''Sinopliosaurus''" ''fusuiensis'' prezentuje [[gatunek]] bliski spokrewniony bądź identyczny z tym pierwszym.  
+
[[Buffetaut]] i współpracownicy ([[2008]]) stwierdzili, że IVPP V4793 należy naprawdę do [[spinozauryd]]a. Zauważyli, że występują w nich cechy zarówno [[spinozauryn]]ów (brak ząbkowania) jak i [[baryonychin]]ów (obecność charakterystycznego "żebrowania"). Podkreślono ich podobieństwo do zębów ''[[Siamosaurus]] suteethorni'' i zasugerowano, że "''Sinopliosaurus''" ''fusuiensis'' prezentuje [[gatunek]] bliski spokrewniony bądź identyczny z tym pierwszym.  
  
[[Mortimer]] na swojej stronie internetowej TheropodDatabase utworzył nieformalną kombinację "''[[Siamosaurus]]''" ''fusuiensis'', jednak biorąc pod uwagę datę ustalenia gatunku, to "''Sinopliosaurus''" ''fusuiensis'' (jak i cały [[rodzaj]]) powinien mieć pierwszeństwo przed ''[[Siamosaurus]] suteethorni''. Poza tym siamozaur jest [[takson]]em niepewnym (''[[nomen dubium]]'').
+
[[Mortimer]] na swojej stronie internetowej TheropodDatabase utworzył nieformalną kombinację "''[[Siamosaurus]]''" ''fusuiensis''. Poza tym siamozaur jest [[takson]]em niepewnym (''[[nomen dubium]]'').
  
 
Przynależność zębów opisanych przez [[Dong]]a ([[1992]]) do tego zwierzęcia jest sprawą dyskusyjną.
 
Przynależność zębów opisanych przez [[Dong]]a ([[1992]]) do tego zwierzęcia jest sprawą dyskusyjną.
Linia 81: Linia 83:
 
== Spis gatunków ==
 
== Spis gatunków ==
 
{| class="wikitable"
 
{| class="wikitable"
! "''Sinopliosaurus''"
+
! "''Sinopliosaurus''" ''fusuiensis''  
| ([[Young]], [[1942]]) ''vide'' [[Hou]], [[Yeh]] i [[Zhao]], [[1975]]
 
|-
 
| ?= ''[[Siamosaurus]]''
 
| [[Buffetaut]] i [[Ingevat]], [[1986]]
 
|-
 
! "''S''". ''fusuiensis''  
 
 
| [[Hou]], [[Yeh]] i [[Zhao]], [[1975]]
 
| [[Hou]], [[Yeh]] i [[Zhao]], [[1975]]
 
|-
 
|-

Wersja z 23:00, 23 mar 2012

Autor: Korekta:
Dawid Mika Marcin Szermański

Maciej Ziegler


"Sinopliosaurus" ("sinopliozaur")
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Chiny - Guangxi, ?Japonia

(formacja Napai, ?formacja Sebeyashi)

Czas występowania 140,2-129,97(-125) Ma

wczesna kreda (walanżyn - hoteryw (-?barrem))

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Megalosauroidea

Spinosauridae

Siamosaurus.jpg

Podobnie (a może nawet tak samo) mógł wyglądać "sinopliozaur"

(rekonstrukcja Siamosaurus). Autor: "Hyrotrioskjan". [1]

Wstęp

"Sinopliosaurus" to spinozauryd żyjącego we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszej Azji. Jego nazwa rodzajowa jest nieformalna, gdyż Sinopliosaurus został opisany jako przedstawiciel pliozaurów. Drugi (omawiany tutaj) gatunek okazał się być po latach teropodem, który zasługuje na odmienną nazwę rodzajową - zapewne doczeka się jej w nieokreślonej przyszłości chyba, że okaże się taksonem nieważnym (np. młodszym synonimem innego zwierzęcia).

Lokalizacja i materiał kopalny

"Sinopliosaurus" fusuiensis

Miejsce występowania: Chiny - Guangxi, formacja Napai.

Czas występowania: walanżyn - hoteryw (140,2-129,97 Ma).

Materiał kopalny: holotyp (IVPP V4793) zawierający pięć zębów, z których jeden się zagubił (69x16,5x13 mm) oraz być może także kolejne zęby przypisane przez Donga (1992).

Hou i inni (1975) opisali na podstawie IVPP V4793 nowy gatunek sinopliozaura - "S". fusuiensis. Jednakże holotyp typowego gatunku tego zwierzęcia - Sinopliosaurus weiyuanensis - to chimera złożona z zębów teleozauryda, kręgów krokodyla oraz kości kulszowej i udowej pliozauryda.

Buffetaut i współpracownicy (2008) stwierdzili, że IVPP V4793 należy naprawdę do spinozauryda. Zauważyli, że występują w nich cechy zarówno spinozaurynów (brak ząbkowania) jak i baryonychinów (obecność charakterystycznego "żebrowania"). Podkreślono ich podobieństwo do zębów Siamosaurus suteethorni i zasugerowano, że "Sinopliosaurus" fusuiensis prezentuje gatunek bliski spokrewniony bądź identyczny z tym pierwszym.

Mortimer na swojej stronie internetowej TheropodDatabase utworzył nieformalną kombinację "Siamosaurus" fusuiensis. Poza tym siamozaur jest taksonem niepewnym (nomen dubium).

Przynależność zębów opisanych przez Donga (1992) do tego zwierzęcia jest sprawą dyskusyjną.

"Sinopliosaurus" sp.

Miejsce występowania: Japonia - dolne osady formacji Sebeyashi.

Czas występowania: barrem (129,97-125 Ma).

Materiał kopalny: pojedynczy ząb oznaczony jako GMNH-PV-999 o wymiarach 51x20x14 mm.

Znaleziony i opisany (Hasegawa i in., 2003) ząb tego taksonu jest ostrożnie zaliczony do "Sinopliosaurus". Jednakże jest on niemal identyczny z skamielinami Siamosaurus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa "Sinopliosaurus" znaczy "chiński pliozaur" i opisuje nie "S. fusuiensis" (spinozauryda), a odnosi się do jego gatunku typowego, S. weiyuanensis, który został uznany za morskiego gada.

Spis gatunków

"Sinopliosaurus" fusuiensis Hou, Yeh i Zhao, 1975
?= Siamosaurus suteethorni Buffetaut i Ingevat, 1986

Bibliografia

Buffetaut, E.; Suteethorn, V.; Tong, H.; and Amiot, R. (2008) "An Early Cretaceous spinosaur theropod from southern China". Geological Magazine 145 (5): 745–748. doi:10.1017/S0016756808005360

http://home.comcast.net/~eoraptor/Megalosauroidea.htm#Sinopliosaurusfusuiensis