Gobititan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Tomasz Sokołowski | Maciej Ziegler Marcin Szermański [[Tomasz Sin...”)
 
(uzupełnienia, poprawki, na pewno Middle Gray a nie "środkowa szara jednostka grupy Xinminbao"?)
Linia 5: Linia 5:
 
|-
 
|-
 
| [[Tomasz Sokołowski]]
 
| [[Tomasz Sokołowski]]
 +
 +
[[Marcin Szermański]]
 
| [[Maciej Ziegler]]
 
| [[Maciej Ziegler]]
[[Marcin Szermański]]
 
  
 
[[Tomasz Singer]]
 
[[Tomasz Singer]]
Linia 28: Linia 29:
 
| [[Chiny]] - region Mazongshan, prowincja [[Gansu]]
 
| [[Chiny]] - region Mazongshan, prowincja [[Gansu]]
  
<small>(warstwy Middle Gray)</small>
+
<small>(grupa Xinminbao - warstwy Middle Gray)</small>
 
|-
 
|-
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
Linia 63: Linia 64:
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Gobititan'' to dinozaur długoszyi (zauropod) żyjący w okresie kredy na terenie dzisiejszych Chin. Rodzaj ten jest monotypowy (składa się na niego tylko jeden gatunek) oparty na niekompletnym szkielecie, znalezionym w [[1999]] roku w warstwie Middle Gray. Składa się on z kręgów oraz niepełnej kończyny, lecz to wystarczyło naukowcom żeby zaklasyfikować gobitytana do tytanozaurów, jako ich bazalnego przedstawiciela. Został opisany przez chińskich paleontologów [[You]], Tanga i [[Luo]] w [[2003]] roku.
+
''Gobititan'' to dinozaur długoszyi (zauropod) żyjący w okresie kredy na terenie dzisiejszych Chin. [[Rodzaj]] ten jest monotypowy (składa się na niego tylko jeden gatunek) oparty na niekompletnym szkielecie, znalezionym w [[1999]] roku w warstwie Middle Gray. Składa się on z kręgów oraz niepełnej kończyny, lecz to wystarczyło naukowcom żeby zaklasyfikować gobitytana do [[tytanozaur]]ów, jako ich [[bazalny|bazalnego]] przedstawiciela. Został opisany przez chińskich paleontologów [[You]], Tanga i [[Luo]] w [[2003]] roku.
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
[[Holotyp]] (IVPP 12579) to następujące kości: artykułowana seria 41 środkowych i dystalnych (dalsze) kręgi ogonowe oraz lewa kończyna tylna bez proksymalnej połowy kości udowej.
+
[[Holotyp]] (IVPP 12579) to następujące kości: artykułowana seria 41 środkowych i dystalnych (dalszych) kręgów ogonowych oraz lewa kończyna tylna bez proksymalnej połowy kości udowej.
  
 
==Budowa==
 
==Budowa==
''Gobititan'' różni się od innych tytanozaurów wyższym trzonem kręgów proksymalnych niż dystalnych, dystalnym umiejscowieniem łuków neuralnych na najbardziej proksymalnych dystalnych kręgach ogonowych i stosunkowo krótkimi, najbardziej dystalnymi kręgami ogonowymi. Nieoficjalne szacunki wielkości tego tytanozaura wynoszą 10 metrów długości, zatem był jednym z najmniejszych przedstawicieli swego kladu.
+
''Gobititan'' różni się od innych [[tytanozaur]]ów wyższą powierzchnią stawową proksymalną niż dystalną środkowych kręgów ogonowych, , dystalnym umiejscowieniem łuków neuralnych na najbardziej proksymalnych dystalnych kręgach ogonowych i dystalnym położeniem łuków kręgowych na najbardziej proksymalnych dystalnych kręgach ogonowych. Nieoficjalne szacunki wielkości tego tytanozaura wynoszą 10 metrów długości, zatem był jednym z najmniejszych przedstawicieli swego kladu.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Nazwa rodzajowa ''Gobititan'' to zbitek dwu słów: [[Gobi]] (nazwy pustyni leżącej w Chinach i Mongolii) oraz gr. ''titan'' - olbrzyma z mitologii greckiej. Nazwę więc można przetłumaczyć na "tytan z Gobi".
+
Nazwa rodzajowa ''Gobititan'' to zbitek dwu słów: [[Gobi]] (nazwy pustyni leżącej w Chinach i Mongolii) oraz gr. ''titan'' - olbrzyma z mitologii greckiej. Epitet [[gatunek|gatunkowy]] odnosi się do starej nazwy Chin (Shenzhou). Nazwę więc można przetłumaczyć na "chiński tytan z Gobi".  
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
Linia 84: Linia 85:
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
<small>
+
<small>H. You; F. Tang; & Z. Luo (2003). "A new basal titanosaur (Dinosauria: Sauropoda) from the Early Cretaceous of China". Acta Geologica Sinica 77 (4): 424–429.</small>
H. You; F. Tang; and Z. Luo (2003). "A new basal titanosaur (Dinosauria: Sauropoda) from the Early Cretaceous of China". Acta Geologica Sinica 77 (4): 424–429.
 
</small>
 
  
 
[[Kategoria:Dinosauria]]
 
[[Kategoria:Dinosauria]]
Linia 93: Linia 92:
 
[[Kategoria:Sauropoda]]
 
[[Kategoria:Sauropoda]]
 
[[Kategoria:Macronaria]]
 
[[Kategoria:Macronaria]]
[[Kategoria:Somphospondyli]]]
+
[[Kategoria:Somphospondyli]]
 
[[Kategoria:Azja]]
 
[[Kategoria:Azja]]
 
[[Kategoria:Chiny]]
 
[[Kategoria:Chiny]]

Wersja z 21:43, 16 lis 2011

Autor: Korekta:
Tomasz Sokołowski

Marcin Szermański

Maciej Ziegler

Tomasz Singer


Gobititan (gobitytan)
Długość: 10 (??) m
Masa: 4-5 (??) t
Miejsce występowania: Chiny - region Mazongshan, prowincja Gansu

(grupa Xinminbao - warstwy Middle Gray)

Czas występowania 112-99,6 Ma

"środkowa" kreda (alb)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Massopoda

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Plik:Gobititan.jpg

[1]

Wstęp

Gobititan to dinozaur długoszyi (zauropod) żyjący w okresie kredy na terenie dzisiejszych Chin. Rodzaj ten jest monotypowy (składa się na niego tylko jeden gatunek) oparty na niekompletnym szkielecie, znalezionym w 1999 roku w warstwie Middle Gray. Składa się on z kręgów oraz niepełnej kończyny, lecz to wystarczyło naukowcom żeby zaklasyfikować gobitytana do tytanozaurów, jako ich bazalnego przedstawiciela. Został opisany przez chińskich paleontologów You, Tanga i Luo w 2003 roku.

Materiał kopalny

Holotyp (IVPP 12579) to następujące kości: artykułowana seria 41 środkowych i dystalnych (dalszych) kręgów ogonowych oraz lewa kończyna tylna bez proksymalnej połowy kości udowej.

Budowa

Gobititan różni się od innych tytanozaurów wyższą powierzchnią stawową proksymalną niż dystalną środkowych kręgów ogonowych, , dystalnym umiejscowieniem łuków neuralnych na najbardziej proksymalnych dystalnych kręgach ogonowych i dystalnym położeniem łuków kręgowych na najbardziej proksymalnych dystalnych kręgach ogonowych. Nieoficjalne szacunki wielkości tego tytanozaura wynoszą 10 metrów długości, zatem był jednym z najmniejszych przedstawicieli swego kladu.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Gobititan to zbitek dwu słów: Gobi (nazwy pustyni leżącej w Chinach i Mongolii) oraz gr. titan - olbrzyma z mitologii greckiej. Epitet gatunkowy odnosi się do starej nazwy Chin (Shenzhou). Nazwę więc można przetłumaczyć na "chiński tytan z Gobi".

Spis gatunków

Gobititan You, Tang i Luo, 2003
G. shenzhouensis You, Tang i Luo, 2003

Bibliografia

H. You; F. Tang; & Z. Luo (2003). "A new basal titanosaur (Dinosauria: Sauropoda) from the Early Cretaceous of China". Acta Geologica Sinica 77 (4): 424–429.