Duriatitan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(-Massopoda)
Linia 23: Linia 23:
 
|-
 
|-
 
! '''[[Lokacje|Miejsce występowania]]''':
 
! '''[[Lokacje|Miejsce występowania]]''':
| [[Anglia]] - hrabstwo [[Dorset]]  
+
| [[Wielka Brytania]] - hrabstwo [[Dorset]]  
  
 
<small>([[formacja Kimmeridge Clay]])</small>
 
<small>([[formacja Kimmeridge Clay]])</small>
Linia 50: Linia 50:
  
 
[[Titanosauriformes]]
 
[[Titanosauriformes]]
 +
|-
 +
| colspan=2 |[[Plik:duriatitan.jpg|150px|]]
 +
<small>[[Holotyp]] duriatytana - lewa k. ramienna. [http://darrennaish.blogspot.com/2006/12/obscure-dinosaurs-of-kimmeridge-clay.html]</small>
 
|}
 
|}
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
Duriatytan to rodzaj zauropoda którego szczątki znaleziono na terenie dzisiejszej Anglii. Żył pod koniec okresu jurajskiego, jakieś 155,7-150,8 milionów lat temu ([[kimeryd]]).
+
Duriatytan to [[rodzaj]] zauropoda którego szczątki znaleziono na terenie dzisiejszej Anglii. Żył pod koniec okresu [[jura]]jskiego, jakieś 155,7-150,8 milionów lat temu ([[kimeryd]]).
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
 
[[Holotyp]] NHMUK 44635 to lewa kość ramienna.
 
[[Holotyp]] NHMUK 44635 to lewa kość ramienna.
  
==Pozycja systematyczna i taksonomia==
+
==Historia taksonomii==
''Duriatitan'' to rodzaj zauropoda należący do tytanozauriformów. Wcześniej znany był pod innymi nazwami: pierwotnie został zaliczony do rodzaju ''[[Cetiosaurus]]'' jako ''[[Cetiosaurus]] humerocristatus'' przez [[Hulke]] ([[1874]]). Później przypisywany był innym słabo znanym zauropodom – ''[[Pelorosaurus]]'' ([[Sauvage]], [[1887]]) i ''[[Ornithopsis]]'' ([[Lydekker]], [[1888]]), lecz przynależność do żadnego z tych trzech odrębnych rodzajów dinozaurów długoszyich nie była pewna. Na podstawie niezwykle skąpego (ale diagnostycznego) materiału kopalnego (jedynie jedna kość – lewa ramienna) niektórzy naukowcy stwierdzili, że nie mógł należeć do żadnego z wymienionej trójki. Kość ta była zbyt masywna jak na przedstawiciela [[Cetiosauridae]] (do którego należy ''[[Cetiosaurus]]''), była ona także odmienna od analogicznej kości gatunku typowego ''[[Pelorosaurus]]'' – ''P. conybearei''. [[Upchurch]] i [[Martin]] ([[2002]]) stwierdzili, że należy ona do przedstawiciela [[Titanosauriformes]]; z kolei wg Upchurcha i in. ([[2004]]) to nie tylko tytanozauriform, a już przedstawiciel brachiozaurydów ([[Brachiosauridae]]). Ostatecznie utworzono dla tego gatunku nową nazwę rodzajową – ''Duriatitan'' ([[Barrett]] i in., 2010) należącą do grupy [[Titanosauriformes]].
+
''Duriatitan humerocristatus'' znany był wcześniej pod innymi nazwami: pierwotnie został zaliczony do [[rodzaj]]u ''[[Cetiosaurus]]'' jako ''[[Cetiosaurus]] humerocristatus'' przez [[Hulke]] ([[1874]]). Później przypisywany był innym słabo znanym zauropodom – ''[[Pelorosaurus]]'' ([[Sauvage]], [[1887]]) i ''[[Ornithopsis]]'' ([[Lydekker]], [[1888]]), lecz przynależność do żadnego z tych trzech odrębnych [[rodzaj]]ów dinozaurów długoszyich nie była pewna. Na podstawie niezwykle skąpego (ale diagnostycznego) materiału kopalnego (jedynie jedna kość – lewa ramienna) niektórzy naukowcy stwierdzili, że nie mógł należeć do żadnego z wymienionej trójki. Ostatecznie utworzono dla tego gatunku nową nazwę [[rodzaj]]ową – ''Duriatitan'' ([[Barrett]] i in., 2010).
 +
 
 +
==Pozycja systematyczna==
 +
Kość ramienna duriatytana była zbyt masywna jak na przedstawiciela [[Cetiosauridae]] (do którego należy ''[[Cetiosaurus]]''), była ona także odmienna od analogicznej kości gatunku typowego ''[[Pelorosaurus]]'' – ''P. conybearei''. [[Upchurch]] i [[Martin]] ([[2002]]) stwierdzili, że należy ona do przedstawiciela [[Titanosauriformes]]; z kolei wg [[Upchurch]]a i in. ([[2004]]) to nie tylko tytanozauriform, a już przedstawiciel brachiozaurydów ([[Brachiosauridae]]). Ostatecznie [[Barrett]] i in. ([[2010]]) zaliczyli go do [[Titanosauriformes]].
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Nazwa rodzajowa ''Duriatitan'' to połączenie nazwy Dorset w formie łacińskiej (''Duria'') i gr. ''titan'' – olbrzyma z mitologii greckiej. Nazwę tę można więc przetłumaczyć na "tytan z Durii" (Dorset). Epitet gatunkowy ''humerocristatus'' wskazuje na kość ramienną (''humerus''), która jest jedyną pozostałością tego późnojurajskiego zauropoda.
+
Nazwa [[rodzaj]]owa ''Duriatitan'' to połączenie nazwy Dorset w formie łacińskiej (''Duria'') i gr. ''titan'' – olbrzyma z mitologii greckiej. Nazwę tę można więc przetłumaczyć na "tytan z Durii" (Dorset). Epitet gatunkowy ''humerocristatus'' wskazuje na kość ramienną (''humerus''), która jest jedyną pozostałością tego późnojurajskiego zauropoda.
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==

Wersja z 10:19, 17 kwi 2012

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler


Duriatitan (duriatytan)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Wielka Brytania - hrabstwo Dorset

(formacja Kimmeridge Clay)

Czas występowania 155,7-150,8 Ma

późna jura (kimeryd)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Camarasauromorpha

Titanosauriformes

Duriatitan.jpg

Holotyp duriatytana - lewa k. ramienna. [1]

Wstęp

Duriatytan to rodzaj zauropoda którego szczątki znaleziono na terenie dzisiejszej Anglii. Żył pod koniec okresu jurajskiego, jakieś 155,7-150,8 milionów lat temu (kimeryd).

Materiał kopalny

Holotyp NHMUK 44635 to lewa kość ramienna.

Historia taksonomii

Duriatitan humerocristatus znany był wcześniej pod innymi nazwami: pierwotnie został zaliczony do rodzaju Cetiosaurus jako Cetiosaurus humerocristatus przez Hulke (1874). Później przypisywany był innym słabo znanym zauropodom – Pelorosaurus (Sauvage, 1887) i Ornithopsis (Lydekker, 1888), lecz przynależność do żadnego z tych trzech odrębnych rodzajów dinozaurów długoszyich nie była pewna. Na podstawie niezwykle skąpego (ale diagnostycznego) materiału kopalnego (jedynie jedna kość – lewa ramienna) niektórzy naukowcy stwierdzili, że nie mógł należeć do żadnego z wymienionej trójki. Ostatecznie utworzono dla tego gatunku nową nazwę rodzajowąDuriatitan (Barrett i in., 2010).

Pozycja systematyczna

Kość ramienna duriatytana była zbyt masywna jak na przedstawiciela Cetiosauridae (do którego należy Cetiosaurus), była ona także odmienna od analogicznej kości gatunku typowego PelorosaurusP. conybearei. Upchurch i Martin (2002) stwierdzili, że należy ona do przedstawiciela Titanosauriformes; z kolei wg Upchurcha i in. (2004) to nie tylko tytanozauriform, a już przedstawiciel brachiozaurydów (Brachiosauridae). Ostatecznie Barrett i in. (2010) zaliczyli go do Titanosauriformes.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Duriatitan to połączenie nazwy Dorset w formie łacińskiej (Duria) i gr. titan – olbrzyma z mitologii greckiej. Nazwę tę można więc przetłumaczyć na "tytan z Durii" (Dorset). Epitet gatunkowy humerocristatus wskazuje na kość ramienną (humerus), która jest jedyną pozostałością tego późnojurajskiego zauropoda.

Spis gatunków

Duriatitan Barrett, Benson i Upchurch, 2010
D. humerocristatus (Hulke, 1874) Barrett, Benson i Upchurch, 2010
= Cetiosaurus humerocristatus Hulke, 1874
= Pelorosaurus humerocristatus (Hulke, 1874) Sauvage, 1887
= Ornithopsis humerocristatus (Hulke, 1874) Lydekker, 1888

Bibliografia

Barrett P.M., Benson R.B.J. and Upchurch P. (2010) "Dinosaurs of Dorset: Part II, the sauropod dinosaurs (Saurischia, Sauropoda) with additional comments on the theropods". Proceedings of the Dorset Natural History and Archaeological Society 131: 113–126

Upchurch P. and Martin J. (2002): "The Rutland Cetiosaurus: the anatomy and relationships of a Middle Jurassic British sauropod dinosaur.". Palaeontology 45 (6): 1049–1074

Upchurch P., Barrett P. M., Dodson P. (2004) "Sauropoda". W: David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press