Tambatitanis

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Tambatitanis (tambatytanis)
Długość 14-18 m
Masa 4-8 t
Dieta roślinożerny
Miejsce Japonia, Honsiu

grupa Sasayamo (dolne warstwy)

Czas
252 201 145
66

ok. ?113-109 Ma
wczesna kreda ?(wczesnyalb)

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

?Euhelopodidae

EuhelopusDB2.jpg
Rekonstrukcja Euhelopus. Tambatitanis zapewne był podobny. Autor: Dmitry Bogdanov [2]


Wstęp

Tambatitanis to rodzaj stosunkowo niedużego zauropoda, żyjącego we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszej Japonii.

Etymologia

Nazwa Tambatitanis pochodzi od miasta Tamba w Japonii, na terenie prefektury Hyogo na wyspie Honsiu, oraz tytanów z greckiej mitologii, w nawiązaniu do rozmiarów tego zwierzęcia (które, jak na zauropoda, nie było jednak wcale olbrzymem). Epitet gatunkowy nawiązuje do łacińskiego słowa amicitiae („przyjaźń”), na pamiątkę przyjaźni między odkrywcami szczątków – Murakami Shigeru i Adachi Kiyoshi.

Materiał kopalny

Holotyp (MNHAH D-1029280) to niekompletny szkielet, obejmujący zęby, puszkę mózgową, kość zębową, atlas, po jednym fragmentarycznym kręgu szyjnym i grzbietowym, żebra, fragment kręgu krzyżowego, kręgi ogonowe, szewrony, k. łonową i biodrową.

Kręgi ogonowe. Źródło: Saegusa i Ikeda., 2014 [1].

Budowa

Tambatitanis był raczej średnich rozmiarów zauropodem, mierzącym 14-18 m długości i ważącym kilka ton. Od swoich krewniaków różnił się głównie cechami budowy kręgów ogonowych i szewronów. Jego puszka mózgowa wydaje się wyjątkowo krótka. Szczęki wypełnione były kołkowatymi, prostymi zębami. Przednie szewrony były najdłuższe w stosunku do wielkości ciała ze wszystkich znanych zauropodów.

Autorzy opisu uznali Tambatitanis za bazalnego przedstawiciela Titanosauriformes, blisko spokrewnionego z Euhelopus i Daxiatitan.

Spis gatunków

Tambatitanis Saegusa i Ikeda, 2014
T. amicitiae Saegusa i Ikeda, 2014

Bibliografia

Molina-Pérez, R. & Larramendi, A. (2020) "Dinosaur Facts and Figures: The Sauropods and Other Sauropodomorphs" wyd. Princeton University Press.

Saegusa, H. & Ikeda, T. (2014). "A new titanosauriform sauropod (Dinosauria: Saurischia) from the Lower Cretaceous of Hyogo, Japan". Zootaxa. 3848 (1): 1–66. doi:10.11646/zootaxa.3848.1.1