Zaraapelta

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 16:54, 15 gru 2023 autorstwa Paweł (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Marcin Szermański, Paweł Konarzewski


Zaraapelta (zaraapelta)
Dieta roślinożerny
Miejsce Mongolia - Ajmak południowogobijski

formacja Baruungoyot

Czas
252 201 145
66

83,6 - 72,1 Ma
późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

Ankylosauridae

Ankylosaurinae

Zaraapelta skull.jpg
Czaszka Zaraapelta nomadis. Źródło: zmodyfikowano z Arbour i in., 2014.
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Zaraapelta to zaawansowany przedstawiciel ankylozaurów. Jego nieliczne skamieniałości odnalezione na pustyni Gobi. Żył na tych terenach w późnej kredzie, na kilka milionów lat przed końcem ery dinozaurów.

Materiał kopalny

Holotyp o numerze katalogowym MPC D100/1338 to niekompletna czaszka bez rostrum.

Budowa, paleobiologia i systematyka

Zaraapelta była prawdopodobnie niewielkim przedstawicielem swojej rodziny. Zachowana czaszka bez kości przedszczękowej miała ok. 40 cm długości. Dinozaur ten charakteryzował się unikatową ornamentacją czaszki. W odróżnieniu od swoich kuzynów róg na kości łuskowej miał bardzo gładką strukturę wzdłuż górnej krawędzi, gwałtownie przechodzą w szorstką powierzchnię po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Inną cechą unikatową był rozbudowany wzór osteoderm znajdujący się między rogiem łuskowym a kwadratowo-jarzmowym. Róg znajdujący się na kości łuskowej o piramidowym kształcie był większy i szerzy niż u Tarchia kielanae (Arbour i in., 2014).

Omawiany dinozaur współżył w środowisku z Saichania i Tarchia. Arbour i Currie (2015) uważają, że obfitość ankylozaurów na tych terenach mogła być spowodowana dużą ilością roślinności, chodź nie wiadomo jakie zajmowały nisze ekologiczne. Różnice w ornamentacji głów u ankylozaurów mogły służyć do rozpoznania swojego gatunku.

Według Arbour i in. (2014) najbliższym krewnym Zaraapelta jest Tarchia.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Zaarapelta to połączenie mongolskiego słowa zaraa, co znaczy jeż. Nawiązuje ona do kolczastego wyglądu czaszki. Drugi człon nazwy z języka łacińskiego pelta znaczy tarcza. Odnosi się do osteoderm występujących u przedstawicieli Ankylosauridae. Epitet gatunkowy nomadis honoruje mongolską firmę turystyczną Nomadic Expeditions, która organizowała przez wiele lat badania terenowe paleontologom na pustyni Gobi.

Spis gatunków

Zaraapelta Arbour, Currie i Badamgarav, 2014
Z. nomadis Arbour, Currie i Badamgarav, 2014

Bibliografia

Arbour, V.M., Currie, P.J., Badamgarav, D. (2014) "The ankylosaurid dinosaurs of the Upper Cretaceous Baruungoyot and Nemegt formations of Mongolia". Zoological Journal of the Linnean Society 172: 631–652. doi:10.1111/zoj.12185

Arbour, V.M. & Currie, P.J. (2015) "Systematics, phylogeny and palaeobiogeography of the ankylosaurid dinosaurs". Journal of Systematic Palaeontology, 14(5), 385-444 doi:10.1080/14772019.2015.1059985