Karongasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do sprawdzenia i aktualizacji.

Autor: Maciej Ziegler
Korekta: Krzysztof Lichota, Michał Siedlecki


Karongasaurus (karongazaur)
Długość 9,4 m [1]
Wysokość 1,85 m (w ramionach) [1]
Masa 1,95 t
Dieta roślinożerny
Miejsce
Czas
252 201 145
66

ok. 120-113 Ma
wczesna kreda (apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Karongosaursus.jpg
Rekonstrukcja przyżyciowa karongazaura; obok krokodylomorf Malawisuchus. Autor: Karen Carr. [1]

Wstęp

Karongasaurus to tytanozaur z wczesnej kredy Afryki. Jest pierwszym rodzajem dinozaura opublikowanym wyłącznie on-line. Nie był jedynym tytanozaurem w swoim środowisku - żył tam także bardziej prymitywny Malawisaurus. Różniły się między innymi kształtem czaszki - karongazaur prawdopodobnie miał ją niską i wydłużoną, jak u diplodokoidów i nemegtozaurydów. Różni się ona wyraźnie od krótkiej i wysokiej czaszki malawizaura.

Etymologia

Nazwa Karongasaurus odnosi się do miejsca znalezienia szczątków - okręgu Karonga w północnym Malawi i znaczy "jaszczur z Karonga". Epitet gatunkowy honoruje Steve'a Gittelmana, przyjaciela nauki, który zasłużył się pracą jako szef Dinosaur Society.

Materiał kopalny i lokalizacja

Holotyp (MAL-175) to lewa kość zębowa o długości 13,8 cm oznaczona i przechowywana w kolekcji paleontologicznej Departamentu Starożytności Malawi (paleontological collection of the Malawi Department of Antiquities). Do karongazaura przypisano także kilka izolowanych zębów.

Materiał odnaleziono w okolicy Mwakasyunguti (okręg Karonga, północne Malawi) w skałach wczesnokredowych należących do formacji Dinosaur Beds, datowanej na apt.

Budowa i systematyla

Karongasaurus z pewnością należy do Titanosauria, a budową żuchwy przypomina nemegtozaurydy, więc być może jest jednym z przedstawicieli tej rodziny.

Spis gatunków

Karongasaurus Gomani, 2005
K. gittelmani Gomani, 2005

Bibliografia

Gomani, E.M. (2005). "Sauropod dinosaurs from the Early Cretaceous of Malawi, Africa". Palaeontologia Electronica 8.1.27


  1. 1,0 1,1 Molina-Pérez, R., & Larramendi, A. (2020). "Dinosaur Facts and Figures: The Sauropods and Other Sauropodomorphs". Princeton University Press.