Epoccipitales
Epoccipitales (ang. epoccipital, l.mn. epoccipitals) - różki znajdujące się na brzegu kryzy u ceratopsydów. Są to odrębne kości. które w miarę ontogenezy zrastają się z kryzą. Wielkość, kształt, liczba i ułożenie różków mają duże znacznie w ustalaniu taksonomii i filogenezy Ceratopsidae; są jedną z najbardziej diagnostycznych cech).
Wyróżnia się:
- Epiparietales (ang. epiparietal, l.mn. epiparietals) (łac. epi + parietale) – różki znajdujące się z tyłu kryzy - na kości ciemieniowej (parietale).
- Episquamosales (ang. episquamosal, l.mn. episquamosals) (łac. epi + squamosale) - różki znajdujące się po bokach kryzy - na kości łuskowej (squamosum).
Niektóre ceratopsydy (np. Triceratops) mają epiparietosquamosales - różki znajdujące się na granicy kości łuskowej i ciemieniowej.
U Ceratopsidae występują też inne unikalne kości, przybierająe kształt rogów. Róg nosowy to epinasale (u Chasmosaurinae, u Centrosaurinae to kość nosowa) a róg jarzmowy to epijugale. Z kolei rogi nadoczne i wyrostki na środkowej linii kryzy (np. u Pachyrhinosaurus lakustai) nie są osobnymi kośćmi.