Yamanasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 18:03, 5 sty 2020 autorstwa Kamil Kamiński (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE:''Yamanasaurus''}} {{Opis |Autor = Kamil Kamiński |Korekta = |nazwa = ''Yamanasaurus'' (jamanaza...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Yamanasaurus (jamanazaur)
Długość ok. 7 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Ekwador, prowincja Loja

formacja Rio Playas

Czas
252 201 145
66

ok. 66,9 Ma
późna kreda (późny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Somphospondyli

Titanosauria

Saltasaurinae

Neuquensaurus australis.jpg
Zrekonstruowany szkielet Neuquensaurus. Yamanasaurus był zapewne podobny. Źródło: Otero, 2010.


Wstęp

Yamanasaurus to rodzaj stosunkowo niewielkiego zauropoda z grupy tytanozaurów, który żył w późnej kredzie na terenie dzisiejszego Ekwadoru. Jest to pierwszy dinozaur z tego kraju. Został on opisany w 2019 r. przez zespół paleontologów pod kierunkiem Sebastiana Apesteguii.

Etymologia

Nazwa Yamanasaurus pochodzi od regionu Yamana w południowo-zachodnim Ekwadorze oraz greckiego słowa sauros, oznaczającego „gad”, „jaszczur”. Epitet gatunkowy nawiązuje do prowincji Loja, na terenie której znaleziono szczątki omawianego dinozaura.

Materiał kopalny

Holotyp to bardzo fragmentaryczny okaz, obejmujący dwa kręgi krzyżowe (YM-UTPL_002), fragment kręgu ogonowego (YM-INPC-014), bliższą połową lewej kości ramiennej (YM-INPC-016), bliższą połową kości promieniowej (YM-INPC-015) oraz silnie zerodowany fragment kości piszczelowej (YM-INPC-017).

Budowa

Yamanasaurus znany jest z bardzo niekompletnych szczątków. Z pewnością był czworonożnym roślinożercą o długiej szyi i małej głowie. W porównaniu z dzisiejszymi zwierzętami byłby dużym stworzeniem, ale jak na zauropoda był raczej niewielki. Jego kończyny były stosunkowo krótkie. Pod względem rozmiarów i budowy ciała był zbliżony do swojego argentyńskiego krewniaka - Neuquensaurus. Różnił się od niego szczegółami budowy kręgów i kończyn.

Spis gatunków

Yamanasaurus Apesteguia, Soto Luzuriaga, Gallina, Tamay Granda i Gauman Jaramillo, 2019
Y. lojaensis Apesteguia, Soto Luzuriaga, Gallina, Tamay Granda i Gauman Jaramillo, 2019

Bibliografia

Apesteguía, S., Soto Luzuriaga, J.E., Gallina, P.A., Tamay Granda, J., Guamán Jaramillo, G.A. (2019). "The first dinosaur remains from the Cretaceous of Ecuador". Cretaceous Research. doi:10.1016/j.cretres.2019.104345.

Otero, A. (2010). "The appendicular skeleton of Neuquensaurus, a Late Cretaceous saltasaurine sauropod from Patagonia, Argentina"). Acta Palaeontologica Polonica. 55 (3): 399–426. doi:10.4202/app.2009.0099