Ignotosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 16:30, 10 gru 2018 autorstwa Dino (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Występowanie3" na "Występowanie")
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Mateusz Tałanda Maciej Ziegler


Ignotosaurus (ignotozaur)
Długość: ?
Masa: poniżej 25 kg
Miejsce występowania: Argentyna - formacja Ischigualasto

dolne warstwy ogniwa Cancha de Bochas

Czas występowania
252 201 145
66

ok. 231-230 Ma

późny trias (karnik)

Systematyka Diapsida

Archosauria

Dinosauromorpha

Dinosauriformes

Silesauridae

Ignotosaurus ilium.jpg

Prawa kość biodrowa ignotozaura (holotyp) widoczna z boku (A) i od
wewnętrznej strony (B). Nad nimi znajduje się rysunek przekroju przez kość
w rejonie talerza biodrowego. Przerywaną linią zaznaczona jest prawdopodobna,
górna krawędź talerza biodrowego, która się nie zachowała. Prap - wyrostek
przedpanewkowy, poap - wyrostek zapanewkowy. Skala 3 cm.
Z Martinez i in. 2012.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Ignotosaurus (ignotozaur) - bliski krewniak dinozaurów z grupy silezaurydów, żyjący na terenie dzisiejszej Argentyny około 230 milionów lat temu.

Budowa

Jedyny gatunek, I. fragilis, znany jest tylko z kości biodrowej i udowej. Zostały znalezione w skałach formacji Ischigualasto w północno-zachodniej Argentynie. Datowany jest na około 230 milionów lat. Kość biodrowa ignotozaura miała prawie 6 cm długości (talerz biodrowy). Bardzo przypominała budową silezaura. Różniła się od niego bardziej wyodrębnionymi z talerza biodrowego wyrostkami przed- i zapanewkowym (patrz zdjęcie obok). Ten drugi był poza tym bardziej kwadratowy w przekroju. Miały też mniejsze ślady przyczepów mięśni na końcach. Analiza filogenetyczna sugeruje, że był bardziej zaawansowany niż asilizaur.

Eucelofyz zaatakowany przez redondazaura. Podobnie mógł wyglądać ignotozaur. Autor: Edyta Felcyn.

Paleobiologia

Ponieważ znaleziono tylko jego dwie kości, niewiele da się powiedzieć o jego wyglądzie i trybie życia. Nie był dużym zwierzęciem, prawdopodobnie ważył mniej niż 25 kg. Podobnie jak krewniacy, mógł być roślinożerny i poruszać się na czterech kończynach. Jego szczątki rzadko są znajdowane na terenie formacji Ischigualasto, prawdopodobnie preferował inne środowisko.

Etymologia

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ignotus, co znaczy "nieznany", greckiego sauros, czyli "jaszczur" oraz łacińskiego fragilis - delikatny. Można więc tłumaczyć Ignotosaurus fragilis jako "nieznany, delikatny jaszczur". Odnosi się to do wcześniejszej nieznajomości silezaurydów w badanej od wielu lat formacji Ischigualasto, a także delikatnej budowy talerza biodrowego i kości udowej.

Spis gatunków

Ignotosaurus Martínez, Apaldetti, Alcober, Colombi, Sereno, Fernandez, Santi Malnis, Correa i Abelin, 2013
I. fragilis Martínez, Apaldetti, Alcober, Colombi, Sereno, Fernandez, Santi Malnis, Correa i Abelin, 2013

Bibliografia

Martínez R.N., Apaldetti C., Alcober O.A., Colombi C.E., Sereno P.C., Fernandez E., Santi Malnis P., Correa G.A. i D. Abelin. 2012. Vertebrate succession in the Ischigualasto Formation. Journal of Vertebrate Paleontology, t. 32, dodatek, str. 10-30.