Lavocatisaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Lavocatisaurus (lawokatizaur)
Długość ok. 12 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Argentyna

Neuquen (formacja Rayoso)

Czas
252 201 145
66

Ok. 125-110 Ma
wczesna kreda (apt - wczesny alb)

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Diplodocoidea

Rebbachisauridae

Lavocatisaurus Dibujo Gabriel Lio.jpg
Rekonstrukcja Lavocatisaurus. Autor: Jcarballido.
Homo sapiens.png Rebbachisauridae.png

12 m

Porównanie wielkości Lavocatisaurus i człowieka.
Sylwetki: Phylopic.org

Wstęp

Lavocatisaurus to rodzaj średniej wielkości zauropoda z grupy Rebbachisauridae żyjącego we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszej Argentyny. Jego nazwa honoruje francuskiego paleontologa René Lavocata (1909-2007), który w 1954 r. opisał rebachizaura, pierwszego znanego członka rodziny Rebbachisauridae. Lavocatisaurus został nazwany w 2018 r. przez José Canudo i współpracowników.

Materiał kopalny

Holotyp to okaz MOZ-Pv1232, obejmujący niekompletną czaszkę wraz z częściową żuchwą, jedenaście kręgów szyjnych, dwadzieścia osiem kręgów ogonowych, dwa żebra, kość ramienną i prawdopodobnie fragment k. promieniowej.

Liczne paratypy, pochodzące od młodych osobników, to pojedyncze, głównie niepełne kręgi, łopatka, k. łokciowa, promieniowa, piszczelowa, strzałkowa, fragmenty k. śródstopia, fragmenty żeber i inne bliżej nieokreślone kawałki szkieletu. Odnalezione kości widać na rysunku obok.

Sylwetka lawokatizaura z zaznaczonymi znanymi kośćmi oraz zdjęcia części szczątków. Źródło: Canudo i in., 2018. [1].

Budowa

Lavocatisaurus to drugi znany rebbachizauryd (po Nigersaurus) z zachowaną w znacznym stopniu czaszką. Była ona niska i wydłużona, ogólnym wyglądem bardziej przypominała czaszkę diplodoka niż nigerzaura. Cechowała się bardzo dużym, owalnym pierwszym oknem przedoczodołowym (ang. pre-antorbital fenestra) i niezwykle długim drugim oknem przedoczodołowym. Kości przedszczękowe i szczękowe były wydłużone. Pierwsza z nich mieściła 4 zęby, a druga – 12. Podobna liczba zębów szczękowych cechowała diplodokidy, podczas gdy Nigersaurus miał ich aż 25. W obu kościach zębowych znajdowały się 22 zęby. Łącznie Lavocatisaurus miał więc 76 wydłużonych zębów o asymetrycznych szkliwach. Zęby znajdujące się w żuchwie były znacznie mniejsze i delikatniejsze od zębów górnej szczęki. Wszystkie wyrastały wyłącznie ze skrajnej przedniej części pyska. Prostokątna w kształcie żuchwa miała na przednim końcu skierowany do dołu trójkątny wyrostek.

Kręgi szyjne były krótkie i opistoceliczne (wklęsłe z tyłu). Ich trzony miały pleurocele (otwory pneumatyczne). Wyrostki kolczyste były wyższe niż u nigerzaura. Największy był kręg ósmy, a jego długość wynosiła 26 cm. Kręgi ogonowe były przeważnie amficeliczne (wklęsłe po obu stronach) i nie miały pleuroceli (oprócz przednich). Wyjątkową cechą środkowych kręgów ogonowych były skierowane do przodu (prawie horyzontalnie) prezygapofyzy. Kość ramienna była dość smukła jak na zauropoda.

Spis gatunków

Lavocatisaurus Canudo, Carballido, Garrido i Salgado, 2018
L. agrioensis Canudo, Carballido, Garrido i Salgado, 2018

Bibliografia

Canudo, J., Carballido, J., Garrido, A., Salgado, L. (2018). "A new rebbachisaurid sauropod from the Aptian–Albian, Lower Cretaceous Rayoso Formation, Neuquén, Argentina". Acta Palaeontologica Polonica. 63. doi:10.4202/app.00524.2018.