Dongyangopelta

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 17:06, 10 lip 2019 autorstwa Adrian Sztuba (dyskusja | edycje) (Obrazek - nodozauryd (Polacanthus) zamiast ankylozauryda (Aletopelta))
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Marcin Szermański
Korekta: Adrian Sztuba


Dongyangopelta (dongjangopelta)
Długość ?
Masa ?
Dieta roślinożerny
Miejsce Chiny - prowincja Zhejiang, wioska Yangyan
(formacja Chaochuan)

Czas
252 201 145
66

113-93,9 Ma

"środkowa" kreda (alb - cenoman)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

Nodosauridae

Polacanthus foxii.jpg
Rekonstrukcja innego nodozauryda - Polacanthus. Dongyangopelta mogła wyglądać podobnie. Autor: Autor: Michael B.H. [1]
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Dongyangopelta to rodzaj nodozauryda z terenów dzisiejszych wschodnich Chin. Występował tutaj w środku kredy.

Materiał kopalny

Holotyp DYM F0136 to następujące skamieniałości: kręgi grzbietowo-krzyżowe i krzyżowe, żebra, częściowa prawa kość biodrowa, prawa kość udowa, 3 paliczki stopy, osteodermy i skostniałe ścięgna.

Budowa

Dongyangopelta była jednym z nielicznych ankylozaurów z Azji, u których osteodermy znajdujące się przy miednicy były ze sobą złączone.

Pancerz miednicy był bardzo charakterystyczny u dongjangopelty. U niektórych ankylozaurów (np. Gastonia i Polacanthus) składał się z rozet złożonych z osteoderm - większe osteodermy były w całości otoczone przez mniejsze. U pozostałych (w tym u Aletopelta, Glyptodontopelta i Stegopelta) ten pancerz składał się z osteoderm o mniej więcej równej wielkości. Wyjątkiem była właśnie dongjangopelta - u tego dinozaura pancerz miednicy był złożony z rozet, ale duże osteodermy nie były całkowicie otoczone przez mniejsze.

Z tego samego miejsca co holotyp Dongyangopelta znany jest inny ankylozaur - Zhejiangosaurus. Chen i in. (2013) wskazali między nimi różnice, ale Arbour i Currie (2015) stwierdzili, że tak naprawdę nie ma między nimi wyraźnych różnic. Jednak Zhejiangosaurus (w przeciwieństwie do Dongyangopelta) nie ma cech diagnostycznych, dlatego uznali oni Dongyangopelta za ważny rodzaj (a nie za młodszy synonim Zhejiangosaurus), z kolei Zhejiangosaurus został przez nich uznany za nomen dubium.

Systematyka

Zarówno z analiz w badaniach Chen i in. (2013), jaki i Arbour i Currie (2013) wynika, że Dongyangopelta to nodozauryd. Według pierwszej analizy był to bliski krewny Zhejiangosaurus (obecnie nomen dubium) i Struthiosaurus, a według drugiej Sauroplites i Taohelong.

Etymologia

Zarówno nazwa rodzajowa (Dongyangopelta), jak i gatunkowa (yangyanensis), odnoszą się do miejsca, gdzie odnaleziono skamieniałości tego nodozauryda. Można ją swobodnie tłumaczyć na "dongjangowską tarczę z Yangyan".

Spis gatunków

Dongyangopelta Chen, Zheng, Azuma, Shibata, Lou, Jin i Jin, 2013
D. yangyanensis Chen, Zheng, Azuma, Shibata, Lou, Jin i Jin, 2013

Bibliografia

Arbour, V.M. & Currie, P.J. (2015) Systematics, phylogeny and palaeobiogeography of the ankylosaurid dinosaurs. Journal of Systematic Palaeontology. DOI:10.1080/14772019.2015.1059985

Chen, T., Zheng, W., Azuma, Y., Shibata, M., Lou, T., Jin, Q., Jin, X. (2013). "A New Nodosaurid Ankylosaur from the Chaochuan Formation of Dongyang, Zhejiang Province, China". Acta Geologica Sinica - English Edition, 87(3), 658–671. doi:10.1111/1755-6724.12077