Bagualia

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 20:21, 5 gru 2020 autorstwa Mateusz (dyskusja | edycje) (Etymologia)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Bagualia (bagualia)
Długość ok. 7 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Argentyna, Chubut

formacja Canadon Asfalto

Czas
252 201 145
66

ok. 179,3-179 Ma
wczesna jura (toark)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Patagosaurus.jpg
Rekonstrukcja Patagosaurus. Bagualia była podobna. Autor: Smokeybjb

Wstęp

Bagualia to rodzaj wczesnego zauropoda, który żył we wczesnejjurze na terenie dzisiejszej Argentyny. Został on opisany w 2020 r. przez Diego Pola i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Bagualia pochodzi od lokalizacji szczątków – Bagual Canyon, zaś samo słowo bagual oznacza po hiszpańsku „dziki koń”. Epitet gatunkowy oznacza „wczesny” i odnosi się do stosunkowo wczesnego wieku geologicznego bagualii.

Materiał kopalny

Holotyp (MPEF-PV 3301) to tylna część czaszki wraz z siedmioma kręgami szyjnymi.

Materiał przypisany to okazy oznaczone numerami MPEF-PV 3305-3348. Obejmują one szczątki pochodzące od co najmniej trzech osobników. Są wśród nich elementy czaszki, kręgi z różnych części ciała oraz kości kończyn.

Budowa

Bagualia była stosunkowo niewielka jak na zauropoda, ale jest też najstarszym znanym przedstawicielem kladu Eusauropoda. Miała ona dość krótką i wysoką czaszkę, z głębokim pyskiem i dużymi nozdrzami. Zęby miały długie, szerokie korony i grubą warstwę szkliwa. Podobnie jak u innych wczesnych euzauropodów, zęby w przekroju przypominały literę D. Kręgi szyjne były opistoceliczne (wklęsłe z tyłu) i charakteryzowały się wydłużonymi trzonami.

Spis gatunków

Bagualia Pol, Ramezani, Gomez, Carballido, Paulina Carabajal, Rauhut, Escapa i Cuneo, 2020
B. alba Pol, Ramezani, Gomez, Carballido, Paulina Carabajal, Rauhut, Escapa i Cuneo, 2020

Bibliografia

Pol, D., Ramezani, J., Gomez, K., Carballido, J.L., Paulina Carabajal, A., Rauhut, O.W.M., Escapa, I.H., Cúneo, N.R. (2020). "Extinction of herbivorous dinosaurs linked to Early Jurassic global warming event". Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences. 287 (1939): Article ID 20202310. doi:10.1098/rspb.2020.2310.