Amanasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski


Amanasaurus (amanazaur)
Dieta roślinożerny
Miejsce Brazylia - Rio Grande do Sul

(formacja Santa Maria)

Czas
252 201 145
66

ok. 233 Ma
późny trias (karnik)

Systematyka Archosauria

Dinosauromorpha

Dinosauriformes

Silesauridae

Amanasaurus skeletal reconstruction.png
Rekonstrukcja szkieletu Amanasaurus. Na brązowo zostały zaznaczone odnalezione kości. Źródło: Müller i Garcia, 2023 [1]
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Amanasaurus to brazylijski silezauryd żyjący w późnym trasie. Został on opisany przez Müllera i Garcię w 2023 roku. Od pozostałych przedstawicieli Silesauridae różni się budową kości udowej.

Materiał kopalny

Holotyp (CAPPA/UFSM 0374) to proksymalna część prawej kości udowej.

Materiał przypisany (CAPPA/UFSM 0375) to dystalna część lewej kości udowej należąca do osobnika nieco większego niż holotypowy, który został wydobyty z tego samego stanowiska.

Systematyka

Analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Müllera i Garcię (2023) wykazała, że najbliższymi kuzynami Amanosaurus jest Silesaurus oraz Ignotosaurus. Ich zdaniem Silesauridae są wczesnymi przedstawicielami dinozaurów ptasiomiednicznych.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Amanosaurus to połączenie słowa z języka rdzennego ludu Tupi amana (deszcz) i greckiego "saurus" (jaszczurka). Nawiązuje ona do zjawiska karnickiego wydarzenia pluwialnego, które wystąpiło w środkowym trasie. Epitet gatunkowy nesbitti honoruje paleontologa Sterlinga J. Nesbitta za jego wkład w badanie silezaurydów oraz archozaurów.

Spis gatunków

Amanasaurus Müller i Garcia, 2023
A. nesbitti Müller i Garcia, 2023

Bibliografia

Müller R.T., Garcia M.S. (2023). "A new silesaurid from Carnian beds of Brazil fills a gap in the radiation of avian line archosaurs". Scientific Reports 13: 4981. doi:10.1038/s41598-023-32057-x