Moros

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 10:28, 27 gru 2023 autorstwa Paweł (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Moros (moros)
Długość ok. 3 m
Masa 53-85 kg
Dieta mięsożerny
Miejsce USA - Utah

(formacja Cedar Mountain, ogniwo Mussentuchit)

Czas
252 201 145
66

ok. 96,3–94 Ma
późna kreda (cenoman)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Tyrannosauroidea

Pantyrannosauria

Moros wiki.png
Rekonstrukcja. Autor: Cesar Diaz

Wstęp

Moros to rodzaj niedużego teropoda z kladu Tyrannosauroidea żyjącego w późnej kredzie na obszarach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Moros został nazwany w 2019 r. przez Lindsay Zanno i współpracowników. Jest to najstarszy niewątpliwy przedstawiciel tej grupy mięsożernych dinozaurów znaleziony na terenie Ameryki Północnej.

Etymologia

Nazwa Moros pochodzi z greki i jest odzwierciedleniem nadchodzącej zagłady, w nawiązaniu do ustanowienia nowej linii teropodów w Ameryce Północnej. Epitet gatunkowy wywodzi się z łaciny i oznacza „nieustraszony”, odnosząc się do rozprzestrzeniania się tyranozauroidów wewnątrz kontynentu północnoamerykańskiego.

Materiał kopalny

Holotyp (NCSM 33392) to niekompletna lewa kończyna tylna (kość udowa, piszczelowa, czwarta i druga k. śródstopia oraz paliczki czwartego palca). Szczątki należały do osobnika w wieku 6-7 lat, który był już bliski osiągnięcia dojrzałości szkieletowej. Do tego zwierzęcia mogą też należeć dwa izolowane zęby z kości przedszczękowej.

Sylwetka i znalezione kości morosa. Źródło: Zanno i in., 2019. [1].

Budowa i filogeneza

Kość udowa morosa. Źródło: Zanno i in., 2019. [2].

Moros był niedużym, lekko zbudowanym, dwunożnym zwierzęciem. Kość piszczelowa była znacznie dłuższa od udowej, co w połączeniu z wydłużonym, bardzo smukłym śródstopiem świadczy o zdolności do szybkiego biegu. Struktura arctometatarsus była w pełni wykształcona. Budowa stopy była najbardziej zbliżona do Alectrosaurus i przypominała młode tyranozauroidy, a nawet ornitomimidy. Izolowane zęby przedszczękowe, mogące należeć do Moros, były pozbawione piłkowanych krawędzi, podobnie jak Xiongguanlong. Moros wydaje się być formą przejściową między prymitywnymi tyranozauroidami z wczesnej kredy a późniejszymi wielkimi tyranozaurydami i ich najbliższymi krewnymi. Był on prawdopodobnie blisko spokrewniony z takimi formami jak wspomniany Xiongguanlong czy Timurlengia.

Spis gatunków

Moros Zanno, Tucker, Canoville, Abrahami, Gates i Makovicky, 2019
M. intrepidus Zanno, Tucker, Canoville, Abrahami, Gates i Makovicky, 2019

Bibliografia

Zanno, L.E., Tucker, R.T., Canoville, A., Avrahami, H.M., Gates, T.A., Makovicky, P.J. (2019). "Diminutive fleet-footed tyrannosauroid narrows the 70-million-year gap in the North American fossil record". Communications Biology. 2 (64): 1–12. doi:10.1038/s42003-019-0308-7.